Mimari tasarımda sıralı form oluşum diyagramlarının yöntem olarak analizi
Analysis of sequential form formation diagrams as a method in architectural design
  1. Tez No: 406575
  2. Yazar: BERK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mimari tasarım araç ve yöntemleri geniş bir tarihsel birikim aktarımı ile biçimlenmiş ve günümüze kadar gelişim göstermiş olmalarının yanında zamanın fikirleri ve dönemsel algılar ile devinim halindedir. Mevcut tasarım yaklaşımları, yorumlamalar ve eleştirel duruşlar ile zaman içerisinde farklı bakış açıları kazanmakta kendilerini sürekli yeniden tanımlamaktadırlar. Mimarlıkta tasarım üretim süreci ve sonrasında kullanılan diyagramlar ve diyagramatik yaklaşımlar bu gelişim ve değişimleri yansıtmada önemli araçlardır. Diyagram kullanımlarının amaç ve yöntemlerindeki gelişmeler ele alındığında çağdaş dönem tasarımcılarının algı ve yaklaşımının gelişim süreçleri de ortaya koyulabilmektedir. Tez kapsamında ilk bölümde mimarlıkta diyagramatik tasarım yaklaşımları ve kullanımlarının, tasarım araç, yöntem ve süreç gelişimleri üzerinden tanımlamaları tartışılmaktadır. Form arayışında araç olarak diyagram kullanımının getirdiği esnek ve subjektif yaklaşımlar değerlendirilmekte, ortaya koyulmuş sınıflandırmalar ele alınmaktadır. Bilgi ve verilerin analizlerindeki yorumlamaların, diyagramatik yöntemler ile mimari ürünün oluşmasındaki etkileri incelenmekte diyagram kullanımlarının geldiği son nokta sorgulanmaktadır. Oluşturulan kuramsal altyapı üzerine, günümüz mimarlık ortamında sıklıkla başvurulan bir tasarım temsil yöntemi olarak sıralı form oluşum diyagramlarının tanımlaması yapılmakta, yöntemin bileşenlerinin ve potansiyellerinin analizleri gerçekleştirilmektedir. Bu diyagramların verilerin işlendiği bir tasarım aracı mı yoksa sadece bir sunum tekniği mi olduğu tartışılmakta, Bjarke Ingels Group'un mimari yarışma projelerinde kullandığı sıralı form oluşum diyagram örnekleri üzerinden ele alınan diyagramatik stratejilerin ve sonuçlarının kentle ve kullanıcı ile kurduğu ilişkinin düzeyi ve yeterliliği sorgulanmaktadır. Bu doğrultuda ele alınan proje örnekleri üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda yöntemin biçimsel, işlevsel ve kavramsal önceliklerine göre bir sınıflandırması ortaya konulmakta, diyagramların ve bunların kendi içerisindeki tasarım hamlelerinin analizleri gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Architectural design tools and methods have shaped by a wide historical accumulation and they have progress until today. In addition, they are in a situation that continually kinesis with periodical perception and opinions. In time, exist design approaches with interpretations and critical stances develop new points of views and define themselves evermore and over again. In architecture, diagrams and diagrammatic approaches are important tools for reflecting this changes where using processes of design production and followings. Improvements of purpose and methods in using diagrams at the same time show us that improvements contemporary era designers' perception and approaches process. Within the scope of thesis, firstly diagrammatic design approaches and their usages via design tool, method and process developments are discussed. Flexible and subjective approaches that came from using diagrams as a tool for form searching are evaluated and exist classifications are examined. Interpretations of information and data analysis with diagrammatic methods and their effects on architectural form's creation are investigated. By theoretic infrastructure that found in first half of thesis, in the second half, sequential form formation diagrams' are defining also its potentials and contents of this method are analyzed. For this diagrams, questioning that“are they a designing tools or just a simple presentation techniques?”Bjarke Ingels Group's sequential formation diagrams' instances where they used them in architectural competitions are researched through their diagrammatic strategies' and results' relationships with urban and users. In this direction made a classification by author concerning all examined projects' priorities that formal, functional and conceptual figure issues and defining design moves by charts of this kind of diagrams.