Osmanlı imparatorluğu'nda mesleki eğitim veren okullar (19.yy İstanbul örnekleri)
Professi̇onal schools in the ottoman empire (19th century İstanbul examples)
  1. Tez No: 406574
  2. Yazar: ALİ DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KARA PİLEHVARİAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu'nda 19.yy'da başkent İstanbul'da açılmış olan mesleki eğitim veren okullar ve okulların eğitim verdikleri yapılar incelenmiştir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde problemin tanımı verilmiş ve tezin amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde Osmanlı İmparatorluğu'nda kuruluşundan itibaren teşkilatlanmış geleneksel eğitim kurumları incelenmiştir. Eğitimin genel yapısı sivil eğitim öğretim kurumları ve imparatorluğa bağlı eğitim öğretim kurumları olmak üzere 2 başlık altında açıklanmıştır. 3. bölümde 18. yy'da eğitimin genel yapısı ve III. Selim dönemiyle birlikte başlayan askeri eğitimdeki yenilikler, yeni kurulan askeri eğitim kurumları üzerinden incelenmiştir. 3. Bölümün ikinci kısmında ise 19.yy'a gelindiğinde imparatorluğun eğitim sisteminde görülen son gelişmeler açıklanmıştır. Sivil eğitimi yayma amaçlı izlenen politikalar, açılan meclisler, hazırlanan nizamnameler incelenmiştir. 4. bölümde Osmanlı İmparatorluğu'nda Mesleki ve Teknik Eğitimin genel yapısı kısaca özetlenmiş ve tezimizin kapsadığı 19. yy'daki bu alanda gözlenen gelişmeler incelenmiştir. 5. bölümde ise 19. yy başından itibaren başkent İstanbul'da açılmaya başlanan mesleki eğitim veren okullar ve okulların eğitim verdiği binalar incelenmiştir. Dönemin şartları xv gözönüne alındığında mesleki okulların çok az bir kısmının mektebe özel inşa edilmiş bir binaya sahip olduğu ifade edilebilir. Birçok mektep mevcut konaklarda ve idari binaların bir kısmında eğitim vermiştir. Bu sebeple sürekli yer değiştiren mekteplerin -eğitim için özelleşmiş olsun veya olmasın- eğitime devam ettiği tüm binalar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, all the vocational schools and their buildings have been researched in the capital of Ottoman Empire in İstanbul in 19th century. This study is composed of six chapters. In the first chapter, the definition of a problem is given and purpose of the study is examined. In the second chapter, all the traditional educational institutions that have been organized since the beginning of an empire have been examined. The general structure of the education is described under two headings, civilian educational institutions and educational institutions which are connected to the empire. In the third chapter, the general structure of the 18th century education system and ınnovations in military training began with Selim III. period, were examined through the newly established military educational institutions In the second part of the chapter describes the recent developments in the 19th century empire's education system. For disseminating the civic education, opened councils, prepared regulations were examined. In the fourth chapter, the overall structure of vocational and technical education in Ottoman Empire, is briefly summarized and the developments observed in this area in the 19th century, which is covered by our thesis was examined. xvii In the fifth chapter, the entire vocational schools in Istanbul and their buildings from the beginning of the 19th century were examined. Given the conditions of the period, it can be said that small parts of vocational schools have a building that speciliazed for education. Many schools have trained in some of the existing administrative buildings and mansions. Therefore, all school buildings shifted continuously -To get specialized education or not- are described.