Kentsel meşrulaştırma gramerleri üzerine çözümlemeler
An analysis on the grammar of urban justification
- Tez No: 406589
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZEKAİ GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İçinde bulunduğumuz neoliberal dönemde,“mobilite”eksenli yeni bir sembolik iktidar biçiminin ve bu iktidara ait yeni bir gramerin yükselişine tanıklık etmekteyiz. Bu yeni gramer ile kentselliğin yeni hali arasında doğrudan bir ilişki söz konusudur. Bu tez çalışmasında yeni iktidar gramerinin kentsel devingenlik ile ilişkisi, sosyal teori alanında ortaya konmuş bir dizi çalışmanın sentezlenmesiyle ulaşılan kuramsal bir çerçeve üzerinden ele alınmaktadır. Bu bağlamda teorilerine başvurulan başlıca isimlerden Bourdieu'ye ait“sembolik iktidarın sosyolojisi”, Bauman'a ait“likit modernite”ve Boltanski ve Chiapello'ya ait“kapitalizmin yeni ruhu”kavramsallaştırmaları üzerinden oluşturulacak zeminde birbirini besleyen iki tartışma gerçekleştirmek hedeflenmektedir. İlk olarak Türkiye'de neoliberal kentsel devingenlik üzerine üretilmiş çalışmalar, ardından da İstanbul'daki her üç boğaz köprüsünün sunumları ve eleştirileri, yeni iktidarın ve gramerinin ortaya çıkışına ait süreci aydınlatmak üzere irdelenecektir. Çalışma sembolik iktidarın gramerindeki dönemsel değişim üzerine bir analiz yöntemi ve araç seti sunmaktadır. Bu setin kullanılması sonucunda ise Türkiye'de kapitalizmin yeni ruhunu yansıtan“projeksiyon”meşrulaştırma rejiminin özgün bir versiyonunun ortaya çıkışını gözlemlemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to create new discussions on a ground based upon the conceptualizations of a number of authors:“the sociology of the symbolic power”(Bourdieu),“liquid modernity”(Bauman) and“the new spirit of capitalism”(Boltanski and Chiapello). In this context, the studies on neoliberal urban mobility in Turkey and the discourses that are in favor and against of the construction of the three bridges in the Bosphorus are being analyzed in order to enlighten the process in which the new power and grammar emerged. In this neoliberal era, we are witnessing to a new type of symbolic power and the rise of a new grammar of it. Definitely, there is a direct relationship between this new grammar and the new condition of urbanity. In this thesis, the relationship of the new grammar of power with urban mobility is analyzed through the synthesis of a number of studies in the field of social theory. The study generates a discussion of the periodical change in the grammar of the symbolic power using a new method of analysis and a new explanatory tool kit. By using this method/kit, it is possible to observe a rise of a spesific version of the“projective”justification regime reflecting the new spirit of capitalism in Turkey.