Rehabilitation of an existing water supply and distribution network of a city due to rapidly increasing population: Example of Hargeisa, Somaliland
Hizla artan nüfus sebebi̇yle bi̇r şehri̇n mevcut su tedari̇k ve dağitim ağinin i̇yi̇leşti̇ri̇lmesi̇: Hargei̇sa, Somali̇land örneği̇
  1. Tez No: 406590
  2. Yazar: MOHAMED JAMA ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hargeisa şehri hızla artan nüfus sebebiyle kuraklık kriziyle karşı karşıyadır. Gelişmekte olan şehirde hızla büyüyen şehirli nüfusa yeterli su tedariki sağlama yolundaki sorunlar önemli ölçüde artış göstermektedir. Bu sorunun yanı sıra, su dağıtım borularının yaklaşık %70'i bozuktur ve su tüketiciye ulaştırılamadan zayi olmaktadır. Bunun bir sonucu olarak ek su kaynakları ve altyapı talebi artış göstermektedir. Su şebekesi bilgisi sınırlı olduğundan, buna bağlı olarak da iyileştirme değerlendirme planları daha zorlaştığı için Hargeisa şehrindeki su tedarik ve dağıtım sistemi, etkin tamir ve iyileştirme hizmetleri konusunda çok fazla sorun yaşamaktadır. Hargeisa şehri; su şebekesinin değerlendirilmesinde meydana gelen sistem arızaları, şehir şebekesinin kötüye gitmesi, borulardaki korozyon ve bozulma dolayısıyla su kalitesinin kötü olması sebebiyle pek çok sorun yaşamaktadır. Gelişmekte olan şehirlerde elde edilen sınırlı bilgiler, bu ülkelerde su dağıtım sistemlerini iyileştirilmeye yönelik ekonomik değerlendirilmelerin acil bir şekilde geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Su tedarikinde ciddi ölçüde su sıkıntısı yaşayan ve bozuk dağıtım ağı sebebiyle içme suyunun kontamine olduğu Hargeisa şehri, vaka incelemesine konudur. Bu çalışmada, şehrin su tedariki ve dağıtım ağının iyileştirilmesi EPANET yazılımı ile yapılan analizlerle ele alınacaktır. Su kıtlığını ve bu kıtlığı azaltmak için yetkili makamlarca alınabilecek iyileştirici önlemleri daha iyi tespit etmek için su borularının iyileştirilmesine yönelik bir yöntembilim önerisinde bulunulmuş ve Hargeisa şehri vaka çalışmasında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hargeisa city is facing crisis in water scarcity due to rapidly increasing of population. Problems in provision of adequate water supply to the rapidly growing urban population in developing city are increasing dramatically, instead of this problem also there is, nearly 70% of the water distribution pipes corroded and water lost before reaching the consumers. As a result demand for additional water sources and infrastructure is growing. Water supply and distribution system in Hargeisa city is facing many challenges of efficient repair and rehabilitation since the information of water network is very limited, which makes the rehabilitation assessment plans very difficult. Hargeisa city has many difficulties to assess the water network causing system failure, deterioration of mains and bad water quality in the network due to pipe corrosion and deterioration. The limited information in developing countries brought into focus the urgent need to develop economical assessment for rehabilitation of water distribution systems adapted to such countries. Hargeisa city is subject to a first case study, suffering from severe shortage in the water supply and contamination of drinking water due to impaired distribution network. This thesis focuses on improvement and rehabilitation of the city`s water supply and distribution network by means of analysis done by EPANET software. A methodology was suggested for rehabilitation water pipes has been presented in Hargeisa city case study to better identify the scarcity and remedial actions to be taken by the water authority to reduce water scarcity.