Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi erişkin acil servisine 2011-2014 yıllarında zehirlenme ile başvuran hastaların özellikleri ve maliyet analizi
  1. Tez No: 406591
  2. Yazar: ELİF KILIÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KAVALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Erişkin Acil servisine zehirlenme sebebiyle getirilen hastaların, zehirlenme şekillerinin, hospitalizasyon oranlarının ve maliyet analizinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamız; etik kurulu onayı alındıktan sonra, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Acil Anabilimdalı'ında, 01.01.2011 – 31.12.2014 tarihleri arasında zehirlenme sebebiyle başvuran 646 hasta ile retrospektif olarak yapıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru tarihi, kesin tanıları, yatırılma oranları, sosyal güvenceleri ve maliyetleri incelendi. Değişkenlerin normal dağılımı Kolmogorov Simirnov testi ile test edildi. Sayısal non-parametrik verilerin analizinde Mann-Whitney-U ve Kruskal-Wallis H testleri; niteliksel verilerin analizinde Ki-kare testi, sayısal verilerin karşılaştırılmasında Pearson korelasyonu kullanıldı. p0,05). Hastaların en sık ilaç intoksikasyonuyla (%40,6) başvurduğu görüldü. Alkol ve ilaç intoksikasyonu sebebiyle getirilen hastaların yaş ortancası düşük iken, gıda intoksikasyonu sebebiyle getirilen hastaların yaş ortancasının yüksek olduğu saptandı (p0,05). Hastaların %96,1'i ayaktan tetkik ve tedavi edilirken; cinsiyet hospitalizasyon oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye rastlanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate forms of intoxication, the hospitalization rates and cost analysis of patients who admitted to Baskent University Ankara Hospital Emergency Department because of poisoning. Our study; was performed retrospectively with 646 patients who admitted to Baskent University Ankara Hospital Emergency Department because of poisoning between 01.01.2011 – 31.12.2014 after obtaining the approval of the ethics committee. Age, gendr, date of admission, final diagnosis, hospitalizing rates, social insurance and hospital costs of patients were examined. The normal distribution of the variables was tested with Kolmogorov Smirnov test. Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were used for analysing quantitative non- parametric data. Chi-square test was used in the analysis of qualitative data and Pearson's correlation was used for the comparison of numerical data. Value of p 0.05). It was seen taht the most common reason for admission was drug intoxication (%40,6) . While the median age of patients admitted due to alcohol and drug intoxication was low, the median age of the patients due to food poisoning was found to be high (p 0.05). While 96.1% of the cases were examined and treated as outpatients; there was no statistically significant relationship between gender and hospitalization rates (p> 0.05).