Kemik metastazlarının saptanmasında kemik sintigrafisi ve tüm vücut difüzyon MRG'nin karşılaştırılması
Kemi̇k metastazlarinin saptanmasinda kemi̇k si̇nti̇grafi̇si̇ ve tüm vücut di̇füzyon mrg'ni̇n karşilaştirilmasi
- Tez No: 406614
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Malignitelerde yaygın olarak görülen kemik metastazının saptanmasında yeni bir yöntem olarak tüm vücut difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin (TVDAMRG) etkinliğini ve başarısını kemik sintigrafisi ile karşılaştırarak değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Primer malignitesi ve kemik metastazları olan toplam 21 hastanın tüm vücut difüzyon MRG (manyetik rözenans görüntüleme) bulguları retrospektif olarak değerlendirilmiş ve bulgular kemik sintigrafisi ile karşılaştırılmıştır. BULGULAR: 21 hastada kemik sintigrafisiyle saptanan toplam 143 metastatik lezyon mevcuttur. Saptanan 143 kemik metastazından 96 tanesi difüzyon MRG'de de tespit edilebilmiştir. Difüzyon MRG'nin tespit başarısının en yüksek olduğu bölge alt ekstremiteler olmuştur ve 13 metastazın 12'sini %92.3'lük oranla tespit edebilmiştir. Vertebralar diğer başarılı olunan bölge olup 45 metastazın 39'u difüzyon MRG'de de izlenebilmiştir. Başarı yüzdesi %86.6 dır. Üst ekstremite, pelvis ve kranial bölgelerdeki saptama oranı sırasıyla %73.6, %63.1 ve %60 olarak hesaplanmıştır. En başarısız bölge ise kostalar olmuştur. Kostalarda mevcut olan 42 metastazın sadece 16'sı tespit edilebilmiş olup saptama yüzdesi %38.1'dir. İki yöntem arasında yapılan spearman korelasyon testlerinde saptama oranına paralel olarak kranial, vertebra, üst ekstremite ve alt ekstremitede yüksek düzeyde pozitif yönlü korelasyon bulguları saptandı. Pelviste orta düzeyde pozitif yönlü korelasyon bulguları saptandı. Kostal düzeyde ise saptama oranı düşüklüğü sebebiyle korelasyon izlenmedi. SONUÇ: Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular doğrultusunda tüm vücut düffüzyon MR görüntülemenin kemik metastazlarının tespitinde özellikle aksiyal iskelette başarılı olabileceği düşünülmüştür. Kostalardaki başarısızlık oranı yeni geliştirilecek manyetik duyarlılık teknolojileri,artırılan geometrik rezolüsyon ve hareket artefaktını engelleyecek hızlı sekanslar sayesinde düzeltilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate effectiveness and success of the whole body diffusion-weighted imaging (WBDWI) as a new method for the the detection of bone metastases which is more common in malignancies by comparing bone scintigraphy. Methods: Whole body diffusion MR (magnetic resonance) images of 21 patients with primary malignancies and bone metastases were retrospectively evaluated and the results were compared with bone scintigraphy findings. Results: İn 21 patients total 143 metastatic lesion detected by bone scintigraphy. Diffusion MRI could detect 96 of the 143 bone metastases. Out of 13 metastasis 12 cases could be detected with a percentage of %92.3. Vertebras are another success region in which 39 of 45 metastasis were monitored which corresponds to a percentage of %86.6. The detection ratio for the upper extremites, pelvis and cranium are respectively calculated as %73.6, %63.1 and %60. The zone which has the least success has been ribs. Only 16 cases out of 42 metastasis could be detected in ribs which corresponds to a %38.1. Spearman's correlation tests which is made between two methods, the findings revealed a high level of positive correlation in parallel to detection rate at the cranium, vertebra, upper limbs and lower limbs. Moderate positive correlation of findings in the pelvis. At ribs due to the low detection rate of correlation was not observed. Conclusion: According to findings we obtained in our study it is thought that the whole body diffusion MR imaging in the detection of bone metastases can be successful, especially in the axial skeleton. Failure rate in the ribs can be corrected by new technologies which develops magnetic susceptibility and fast sequences for increase to prevent movement artefacts through geometric resolution.