Plantar fasiitli hastalarda ekstrakorporeal şok dalga, ultrason ve lazer tedavilerinin etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of therapeutic effects of extracorporeal shock wave therapy,ultrasound therapy and laser therapy in plantar fasciitis
- Tez No: 406615
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BEYHAN LALE CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Giriş: Plantar fasiit erişkinlerde en sık görülen topuk ağrısı nedenidir. Sıklıkla kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Tedavisinde ise çok sayıda yöntem önerilmektedir. Bu çalışmada amaç lazer (LLLT), terapotik ultrason (US) ve ekstrakorporeal şok dalga (ESWT) tedavilerinin kronik dirençli plantar fasiitli hastalarda kısa dönem klinik, radyolojik ve plantar basınçlar üzerine etkinliklerini belirlemek ve birbirleriyle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif, randomize, karşılaştırmalı, klinik çalışmadır. Klinik olarak plantar fasiit tanısı alan 60 hasta 3 tedavi grubuna randomize edildi. Birinci gruba 15 seans, 8j/cm² 830 nm LLLT, ikinci gruba 1mhz 2W/cm² sürekli modda US tedavisi, üçüncü gruba 3 seans 2000 atım ESWT tedavisi verildi. Tüm hastalar visüel anolog skala VAS (sabah ilk adım ağrısı, günlük aktivite ağrısı ve egzersiz ağrısı), Amerikan Ortopedik Ayak Ve Ayakbileği Topluluğu Ayakbileği Arkaayak Skoru (AOFAS), Roles-Maudsley Skorlaması, Topuk Hassaiyet İndeksi (THİ), SF-36, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve Pedobarografik değerlendirme ile tedavi öncesinde ve tedavi sonrası birinci ayda değerlendirildi. Tedavi sonucu primer etkinlik başarısı için en az 2 VAS değerinde %60'tan fazla düzelme belirlendi. Bulgular: LLLT, US ve ESWT gruplarının her üçünde tedavi sonrasında ölçülen VAS skorlarını, AOFAS ve THİ skorlarını anlamlı olarak iyileşme, yaşam kalitesi SF-36 alt parametrelerinde düzelme, MRG bulgularından plantar fasya kalınlığında gerileme saptandı. Tedavi etkinlik başarı oranları LLLT grubunda %70,6, ESWT grubunda %65, US grubunda ise %23,5'ti. LLLT ve ESWT grubu US grubundan daha etkin saptandı (p=0,006, p=0,012), LLLT ve ESWT arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,717).
Özet (Çeviri)
Introductıon: Plantar fasciitis (PF) is the most common cause of heel pain. It is usually a self-limiting condition. Numerous interventions have been described for the treatment. The objective of this study was to examine and compare the effect of extracorporeal shock wave therapy (ESWT), low level laser therapy (LLLT) and therapeutic ultrasound (US) on clinical, radiological and plantar pressure changes. Methods: This was a randomized, prospective, comparative clinical study. Sixty patients with a diagnosis of PF were divided randomly into three treatment groups: group 1 underwent 15 sessions LLLT (8j/cm² 830nm), group 2 underwent 15 sessions continius US (1mhz 2W/cm²) and group 3 underwent 3 sessions ESWT (2000 shocks). All patients were assessed by Visual Analog Scale (VAS), Heel Tenderness İndex (HTI), American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS) ankle-hindfoot scale, Roles and Maudsley score (RMS) and SF-36 also MR imaging and pedobarographic assessment were performed before treatment and 1 month after treatment. Primary efficacy success criteria was defined as percentage decrease of heel pain larger than 60% from baseline at 1 month after treatment for at least 2 of the 3 heel pain (VAS) measurements. Results: Significant improvement measured in mean VAS, AOFAS, HTI scores and improvement in SF-36 quality of life parameters at all three groups. All groups showed significant decrease in plantar fascia thickness on MRI. The treatment success rate was 70.6% in LLLT group, 65% in ESWT group and 23.5% in US group. LLLT and ESWT proved significantly superior to US therapy by primary efficacy criteria (p=0,006, p=0,012), there was no significant difference between LLLT and ESWT (p = 0.717).