Lise öğrencilerinin doğurganlık ve doğurganlığın kontrolü konusundaki bilgi ve tutumları
  1. Tez No: 40663
  2. Yazar: FİLİZ SASAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Lise. öğrencilerinin ejakülasyon, menstrüasyon, gebelik ve doğurganlığın kontrolü konularında bilgi düzeylerini bu konulardaki tutum ve düşüncelerini saptamayı amaçlayan araştırmamız, İstanbul'da 4 ayrı lisede 572 öğrenciyle yürütülmüştür. Çalışmayla öğrencilerin üreme sağlığı, doğurganlık ve kontrolü hakkındaki bilgi düzeyleri ölçülürken, evlilik ve çocuk sahibi olmak istedikleri yaş, sayısı, doğurganlığın kontrolü konusunda bilgi verilmesini isteyip istemedikleri hakkındaki görüşleri saptandı. Araştırma bulgularımıza göre; 1 -Öğrencilerin menstrüasyon ve ejakülasyon hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları 2-Bilgi kaynaklarının çoğunlukla kızlarda aile, erkeklerde arkadaş olmak üzere bilimsel nitelikte olmadığı 3-Doğurganlık ve kontrolüyle ilgili öncelikle okullarda ve özel danışmanlık birimlerinde, demonstrasyon, anlatım, kitap, broşür gibi metotların kullanılarak eğitim verilmesini istedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research which has been conducted in four different high schools in İstanbul with the participation of 572 students,we have aiment to determine the attitudes, opinions and levels of knowledge of high school students about ejaculation, menstruation, pregnacy and birth control. While measuring the level of knowledge of students about reproduction and birth control.various outcames has been determined by asking questions like if they want to get married and have children, the age they want to have children and if they want any informational support about birth control. According to our findings : 1 -Students do not have enough knowledge about menstruation and ejaculation, 2-lnformation sources which are mostly families for girls and friends for boys are not scientific, 3-Students would like to have an education about birth control especially at schools and private consultant units by means of demonstration.lectures, books and brochures.