Lise öğrenimine devam eden gençlerin yaşlılığa bakış açısı: Giresun ili örneği
Perspective to old age of young people attending high school: Example of Giresun province
  1. Tez No: 552482
  2. Yazar: ELİF YELİZ TOZLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sanayi devriminden sonra bilimsel, teknolojik ve tıbbi alanda meydana gelen değişmeler sonucunda günümüzde doğurganlık oranı azalmış, ortalama yaşam süresi uzamış ve yaşlı nüfus giderek artmıştır. Bu da yaşlılığı Türkiye de dahil, günümüz toplumlarının önemli olgularından biri haline getirmiştir. Toplumların giderek yaşlanmasının gelecekte toplumsal, ekonomik, siyasal, psikolojik vb. sonuçları olabilecektir. Toplumumuzda görece dezavantajlı bir grupta yer alan yaşlıların ve yaşlılığın, gençler tarafından nasıl değerlendirildiğinin Giresun'da liseye devam eden öğrenciler örneğinden hareketle ortaya konulması çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Dolayısıyla geleceğin yaşlılarını oluşturacak olan bugünün gençlerinin yaşlılığa bakış açısını incelemek bu kapsamda önem taşımaktadır. Ayrıca, ülkemizde sosyoloji alanında gençlerin yaşlılığa bakış açısını inceleyen çalışmaların sınırlı sayıda olması da araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. Bunlara ek olarak bu çalışma, Giresun ilinde gençlerin yaşlılığa bakış açısı konusunda yapılan ilk çalışma olması nedeniyle de önemlidir. Araştırma kapsamında Giresun il merkezinde alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzeye sahip gençlerin gittiği liselerde öğrenim gören 60 öğrenci ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Araştırmanın temel bulgularından bazıları; öğrencilerin 60 yaş ve üzeri yaşlarda olanları yaşlı olarak tanımladıkları, yaşlılığı hastalıkla eş değer olarak gördükleri, yaşlıların doğa ile içe içe olan yerlerde, kendi evlerinde ailesi ile yaşadıklarında daha mutlu olacaklarını düşündükleri, yaşlıların en önemli sorunlarının sağlık sorunları olduğu, Giresun ilinde yaşlılar için kentsel alanda yaşanılan güçlükler içerisinde trafik ve yol güvenliğinin tehlike oluşturması şeklinde özetlenebilir. Bunların yanı sıra gençler, Giresun ilinde yaşlılara yönelik sosyal hizmet, yaşlı dostu kent, kamusal mekan tasarımı ve sağlık hizmetinin önemi üzerinde durmakta ve bunlara yönelik kamu politikalarının yapılması gerektiğinin altını çizmektedirler. Ayrıca gençlere göre, yaşlılar arasında özellikle engelliler ve kadınlar daha dezavantajlı konumdadırlar.
Özet (Çeviri)
The fertility rate has decreased, average life expectancy and elderly population has increased since the development in science, technology and medicine after the industrial revolution. In this case, aging has an important phenomenon in today's societies included in Turkey. The aging of societies will be results such social, economic, political, phychological etc. in future. The main purpose of this study is determine the young people perspective on old age and a relatively disadvantaged group of old people wia the view of the students who are attending high school in Giresun. In this context, determining the viewpoint of the young people today that they will be elder in future, is so important. Also, the importance of this research that being the limited number of studies examining young people's perspective on old age in sociology in our country. In addition, this study is also important because of the being first about young people's perspectives on old age in Giresun. In the scope of the research, an in-depth interview was conducted with 60 students that the lower, middle and upper socio-economic level of young people attending in high schools in the city center of Giresun. The main findings of this study can be summarize that majority of students defined as“elder”60 and over, they descripted old age as desease, think that elder will be happier in their own homes with their family in nature, claimed that the most important problems of elders are health problems, and state that traffic and road safety poses a danger for the elders in the Giresun province. Besides, they emphasize that the importance of social and health service, age friendly city, public space design, and public policies should be done for elders in Giresun province. Additionally, according to the young, especially disabled people and women are more disadvantaged among the elders.