Acil serviste hastaneye yatış için bekleyen hastaların incelenmesi
An analysis of emergency department-boarded patients awaiting inpatient beds
  1. Tez No: 406664
  2. Yazar: ŞULE YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LEVENT AVŞAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; acil servise başvuran ve hastaneye yatışı gereken hastaların acil serviste kalış sürelerini, bu süreyi artıran faktörleri ve acil servisteki klinik seyri incelemektir. Hastalar ve Yöntem: İleriye dönük özellikteki bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında 1 Nisan 2014 ve 31 Mart 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Yatış kararı verilmesinden sonra 3 saatten daha fazla süre Acil Serviste bekleyen hastalar çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan hastaların acil servise başvuru şekilleri, demografik özellikleri, acil serviste bekleme süreleri, bu süreçteki klinik seyir özellikleri ve acil servisteki sonlanım şekilleri önceden hazırlanmış bir forma ve elektronik ortama kaydedilmiştir. Kaydedilen verilerin istatistiksel incelemeleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen ve hastaneye yatırılması planlanan 1750 hastanın; 125'i ( % 7,1 ) acil servisten taburcu edilmiş, 58'i ( % 3,3 ) acil servisten kendi isteği ile ayrılmış, 333'ü ( % 19 ) başka bir kuruma sevk edilmiş, 4'ü (% 0,2) acil serviste eksitus olmuş ve 1230'u ( % 70,3 ) ilgili bölümlere yatırılmıştır. Çalışmaya dâhil edilen hastaların % 35'i 24 saatten fazla acil serviste kalmıştır. En fazla yatış endikasyonu konulan bölüm 394 hasta ( % 22,5 ) ile enfeksiyon hastalıklarıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to determine length of stay of admitted patients in the emergency department (ED), to find out factors increasing boarding time, and to investigate the course of the boarding patients. Patients and Methods: This prospective study was carried out in the Emergency Medicine Department of Erciyes University Medical School in a one-year period between April 01, 2014 and March 31, 2015. The study included the adult patients (≥ 18 years) who stayed in the ED more than 3 hours after the decision to transfer the patients to an inpatient bed. The following data were recorded and statistically analysed: mode of arrival to the ED, demographic features, wait time in the ED, clinical course, and outcome. Results: A total of 1750 patients were included in the study. The distribution of the patients in respect of outcome was as follows: discharge from the ED (n=125, % 7,1), transfer to other hospitals (n=333, % 19), leaving the ED with consent against medical advice (n=58, % 3,3), exitus in the ED (n=4, % 0,2), transfer to inpatient beds (n=1230, % 70,3). Thirty five percent of the patients stayed more than 24 hours in the ED. Department of Infectious Diseases admitted the highest number of the patients (n=394, % 22,5). Patients' need for intensive care, the departments to admit the patients primarily and patients' emergency severity index were compared with patients' length of stay in the ED ad Charlson comorbidity index.