Acil serviste yatış bekleyen hastalara yatış öncelik sistemi getirilmesinin yatış süresi üzerindeki etkisinin araştırılması
The evaluation of the effect of implementing a hospitalization priority system to patients waiting for hospitalization in the emergency department
- Tez No: 911002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ASLANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş: Çalışmamızda yatış önceliği sisteminin, acil servise başvuran ve yatışı planlanan hastalarda, servis ve yoğun bakıma yatırılma süresi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Hastaneye yatış, acil servisteki doluluk oranları ve hastaların acil serviste ortalama kalış sürelerinin araştırılmasının yanı sıra bu sistemle birlikte belirtilen tarihler arasında acil servise başvuru sayısı, acil serviste muayene sırası beklemek istemeyip ayrılan kişi sayısı, 112 kabul ve red oranları, en çok hangi bölüme yatış önceliği sistemi getirildiği ve kaç kere bu sistemin uygulandığı gibi konular da araştırılmış ve bu gruplar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli geriye dönük tanımlayıcı tipte bir çalışma olan bu çalışma, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil servisinde yatış öncelik sisteminin olmadığı 01.05.2018 30.10.2018 tarihleri arasındaki 6 aylık süreç ile yatış öncelik sisteminin olduğu 01.05.2019-30.10.2019 tarihleri arasındaki 6 aylık süreçte acil servis kliniğinde diğer servis/yoğun bakımlara yatışı yapılmış tüm hastaları kapsamıştır. Bulgular: Gazi Hastanesi Acil Servisine 2019 yılında, 2018 yılının çalışmaya alınan aynı dönemine göre toplam başvuru sayısı %12,88 ve toplam yatış sayısı %45,39 artmıştır. 2018 yılının Mayıs-Ekim döneminde 112 Acil Çağrı Merkezinden gelen hastalara verilen ortanca red sayısı 13 (9-16), 2019 yılında aynı dönemde ortanca red sayısı 9 (6-12) bulunmuştur. 2018 ve 2019 yılları arasında 112 Acil Çağrı Merkezinden gelen hastaların red sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,026). Acil servisten hastaneye yatan hastaların acil servis ortalama kalış süresi 2018 yılının Mayıs-Ekim döneminde 1,44 gün (±0,22), 2019 yılında 0,99 gün (±0,08) bulunmuştur. İki yıl arasında hastaların acil serviste ortalama kalış süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study was to evaluate the effects of the hospitalization priority system on the length of duration in the emergency department for patients who are presented to the emergency department and are planned to be hospitalized. In addition to hospitalization, occupancy in the emergency department, and the average length of duration in the emergency department, between the dates specified with this system the number of visits to the emergency department, the number of people who did not want to wait for examination in the emergency department and left, 112 acceptance and rejection rates, which department received the hospitalization priority system the most, and how many times this system was applied were also researched and these groups were compared with each other. Material and Method: This study, which is a single-center, retrospective descriptive study, was carried out in the 6-month period between 01.05.2018 and 30.10.2018 without the hospitalization priority system in the emergency department of Gazi University Medical Faculty and in the 6-month period between 01.05.2019 and 30.10.2019 with the hospitalization priority system, included all patients hospitalized to other services/intensive care units from the emergency department. Results: When compared to the same period in 2018, the total number of visits to emergency department increased by 12.88 %, and the total number of hospitalizations increased by 45.39 %. Between May and October 2018, the median number of ambulance rejections was 13 (9-16), while the same time in 2019, the median number of rejections was 9 (6-12). Between 2018 and 2019, there was a statistically significant difference in the number of rejections (p=0.026). From May to October 2018, the average length of duration in the emergency department for patients admitted to the hospital was 1.44 days (±0.22), and 0.99 days (±0.08) in 2019. Between the two years, there was a statistically significant difference in the average length of duration of patients in the emergency department (p=0.002).