Koronavirüs pandemisinden önceki ve sonraki dönemde geriatrik düşmeler
Geriatric falls before and after the coronavirus pandemic
  1. Tez No: 789774
  2. Yazar: TUĞBA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA FULDEN SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Koronavirüs hastalığı küresel bir salgın haline gelerek özellikle ileri yaş grubundaki kişilerin yaşamlarında sosyoekonomik, davranışsal, fiziksel ve duygusal olumsuz etkilere sebep olmuştur. Bu araştırma Koronavirüs pandemisi öncesi ve sonrasında düşme nedeniyle hastaneye başvuran 65 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin sayılarını, yaralanma durumlarını, triyaj dağılımlarını, hastanede kalış sürelerini, maliyetlerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 11 Mart 2019- 10 Mart 2021 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hastanesi (EÜH) acil servise düşme nedeniyle başvuran yaşlı kişiler araştırmanın evrenini oluşturmuştur. 11 Mart 2019-10 Mart 2020 tarihleri arasında başvuranlar pandemi öncesi grup, 11 Mart 2020-10 Mart 2021 tarihleri arasında başvuranlar pandemi dönemi grup olarak belirlenmiştir. Düşme nedenli başvurunun belirlenmesi için ICD-10 tanı kodlama sisteminde yer alan W00-19 tanı kodları kullanılmıştır. Bu kişilerin hastanenin elektronik sistemi üzerinde kayıtlı verileri incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni COVİD-19 öncesi ve sonrası zaman dilimindeki EÜH acil servise düşme nedeniyle başvuran kişilerdir. Bağımsız değişkenleri ise triyaj sınıflaması ve dağılımı, acil serviste kalış süresi; Covid-19 pozitifliği, Glasgow koma skoru, hastanede kalış süresi, yaralanma, yeri yaralanma tipi, konsültasyon oranı, hasta sonlanımı ve sağlık hizmet maliyetidir. İki grubun kategorik verileri ki kare ile veya hücrelerden herhangi birisinin beklenen değeri 5 den küçük ise Fisher' in kesin olasılık testi ile nümerik verileri ise t testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The coronavirus disease has become a global epidemic and has caused socioeconomic, behavioral, physical and emotional negative effects, especially in the lives of the older adults. This research was conducted to examine the number, injury status, triage distribution, length of hospital stay, and costs of adults aged 65 and over who applied to the hospital due to falls before and after the coronavirus pandemic. Materials and Methods: The population of the study consisted of older adults who applied to the Ege University Hospital (EÜH) emergency department between 11 March 2019 and 10 March 2021 due to falling. Those who applied between March 11, 2019-March 10, 2020 were determined as the pre-pandemic group, and those who applied between March 11, 2020-March 10, 2021 were determined as the pandemic period group. Diagnostic codes W00-19 in the ICD-10 diagnostic coding system were used to identify the application due to fall. The data of these people registered on the electronic system of the hospital were examined. The dependent variable of the study is the people who applied to the EÜH emergency department before and after COVID-19 due to falling into the emergency department. The independent variables are triage classification and distribution, length of stay in the emergency department; Covid-19 positivity, Glasgow coma score, length of hospital stay, injury location, type of injury, consultation rate, patient outcome, and healthcare cost. Categorical data of the two groups were compared with chi-square or if the expected value of any of the cells was less than 5, Fisher's exact probability test and numerical data were compared with the t test.