Nonsirotik nonmalign portal hipertansif trombozlarda etyolojik faktörler
Eti̇ologi̇c factors i̇n non-ci̇rrhoti̇c non-mali̇gn portal hypertensi̇ve thrombosi̇s
  1. Tez No: 406663
  2. Yazar: HACER YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALPER YURCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Portal hipertansiyonun en sık nedeni karaciğer sirozudur. Siroz dışında gelişen portal hipertansiyona nonsirotik portal hipertansiyon adı verilir. Budd-Chiari sendromu ve portal ven trombozu nonsirotik portal hipertansiyonun önemli nedenleridir. Budd-Chiari sendromu ve portal ven trombozuna neden olan birçok etyolojik faktör vardır. Çalışmamızda bu etyolojik faktörlerin Türkiye'deki dağılımını göstermeyi hedefledik. Hastalar ve Yöntem: 2000-2015 yılları arasında büyük kısmı retrospektif olmak üzere 41 kadın 44 erkek toplam 85 portal hipertansif tromboz hastası çalışmaya alındı. Siroz ve/veya malignitesi olan hastalar dahil edilmedi. Trombozun vasküler lokalizasyonu belirlendi. Trombozun kalıtsal ve edinsel faktörleri araştırıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 42,6±14,4 olarak tespit edildi. Vakaların 21'i (%24,7) akut tromboz, 64'ü (%75,3) kronik tromboz olarak değerlendirildi. Akut trombozların tamamının ilk başvuru şikayetinin karın ağrısı olduğu saptandı (P=0,03). Kronik trombozların 16'sının (%25) GİS kanama şikayeti ile başvurduğu ancak hiçbir akut trombozun bu şikayetle başvurmadığı tespit edildi (P=0,009).
Özet (Çeviri)
Aim: The most frequent cause of portal hypertension is liver cirrhosis. The hypertension developing out of something else rather than cirrhosis is called non-cirrhotic portal hypertension. Budd-Chiari syndrome and portal vein thrombosis are important causes of non-cirrhotic portal hypertension. There are a number of etiologic factors leading to Budd-Chiari syndrome and portal vein thrombosis. We aimed to show the prevalence of these etiologic factors in Turkey. Patients and Methods: A total of 85 portal hypertensive thrombosis cases most of whom were retrospective were included in the study. 41 of the cases were female and 44 were male. The cases that had cirrhosis or malignity were not included in the study. Through thrombosis, vascular localization was determined. The genetic and acquired factors of thrombosis were studied. Results: The mean age of the cases was 42,6±14,4. 21 of the cases (24,7 %) were determined to be acute thrombosis, and 64 (75,3 %) to be chronic thrombosis. It was determined that the complaints of the whole acute cases at the admission was stomach ache (P=0,03). 16 of cases with chronic thrombosis (25 %) was reported to apply with a GI bleeding complaint, but none of the acute thrombosis cases were reported to apply with the same complaint (P=0,009).