Çift çene ortognatik cerrahi ameliyatı olan hastalarda kondil ve ramusta meydana gelen değişikliklerin üç boyutlu görüntüleme tekniği ile incelenmesi
Three dimensional assessment of ramal and condylar changes after double jaw orthognathic surgery
- Tez No: 406667
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AHÜ ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız“sanal marker yöntemi”nin tanıtılması ve iki farklı tipte ortognatik cerrahi operasyonu geçiren Sınıf III hastaların mandibula ramus ve kondil pozisyonunda meydana gelen değişikliklerin“sanal marker yöntemi”ile üç boyutlu olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada ortognatik çene ameliyatı geçirmiş olan 21 Sınıf III bireyden cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 3-6 aylık dönemde alınmış olan Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) verileri kullanılmıştır. Maksiller ilerletme-gömme ve mandibuler setback uygulanan olgular“Grup I”, maksiller ilerletme ve mandibuler setback uygulanan olgular“Grup II”olarak tanımlanmıştır. Üç boyutlu (3B) KIBT görüntüleri kafa kaidesi üzerinde çakıştırılmış, kondil ve ramus pozisyonunda meydana gelen değişiklikler sanal marker'lar kullanılarak tespit edilmiştir. Ramus ve kondil pozisyonunda ameliyata bağlı olarak ortaya çıkan değişiklikler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Mandibuler setback cerrahisi sonrası yapılan 3B incelemede her iki grupta da kondillerde anlamlı bir deplasman oluşmadığı (
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to introduce the“digital marker method”for 3-dimensional evaluation of postoperative condylar and ramal positional changes after orthognathic surgery for Class III patients undergoing two different surgical protocols. Materials and methods: Twenty one patients were divided into two groups (10 patients (Group I) who had combined maxillary advancement, maxillary impaction and mandibular setback surgery, and 11 patients (Group II) who had combined maxillary advancement and mandibular setback surgery). Cone beam computed tomography (CBCT) scans taken pre-surgery, and at 3-6 months post-surgery were available. A cranial base superimposition method was used for registration, and the“digital marker method”was applied to assess the overall changes between pre-surgery and 3-6 months post-surgery. Results: Within 3 to 6 months after surgery, changes in the inclination of the condylar axes were distinctly seen, although changes in the position of the condyles were minimal (