Nikardipin hidroklorür mikrokapsülleri üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 40669
  2. Yazar: MİNE ÖZYAZICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAN SEVGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
150 ÖZET Dihidropiridin türevi olan Nikardipin hidroklorür, kalsi)rum antagonisti bir maddedir. Günümüzde hipertansiyon tedavisinde, angina pektoris ve diğer kardiovasküler bozukluklarda yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Nikardipin hidroklorür mikrokapsüllerinin hazırlanmasında, koaservasyon - faz ayrışımı yöntemi uygulandı, kaplama materyali olarak etil selüloz kullanıldı. Mikrokapsüller çekirdek: çeper oranı 2:1, 1:1, 1:2 olmak üzere üç seri halinde hazırlandılar. Her seri 2 farklı (> 840 um ve 840 - 476 jam) partikül büyüklüğüne ayrıldılar. Hazırlanan mikrokapsüller sert jelatin kapsül içine kondu ve mikro- kapsüllerden tablet basıldı. Enzimsiz suni mide vasatında USP XXII de kayıtlı döner sepet metoduna göre dissolüsyon çalışmaları yapıldı. Laktoz, Laktoz Fast Flo, Avicel pH 101 gibi değişik maddelerin ilavesi ile hazırlanan tabletlerin dissolüsyon çalışmalarının sonuçları, matriks tabletlerle karşılaştırıldı. Dissolüsyon ortamına yüzey aktif madde olan Tween 20 ilavesi ile mikro- kapsüllerin dissolüsyon sonuçları incelendi. Tüm dissolüsyon çalışmalarından elde edilen sonuçlar (Bt)a, Birinci derece. Sıfırına derece, Hixson - Crowell, RRSBW kinetik modelleri, Q / Vt kanunu ve Hopfenberg tarafından geliştirilen tabaka, silindirik ve küresel matris eşitliklerine uygulandı. 2 : 1 çekirdek: çeper oranına göre hazırlanan, elenerek iki farklı partikül büyüklüğüne ayrılan mikrokapsüllerde toz haldeki Nikardipin hidroklorür ve etil selüloz ile yapılan mikromeritik çalışmalarda yığın hacmi ve ağırlığı, Konsolidas- yon indeks tayini, Hausner oram, sıkışabilme hacmi ve ağırlığı, akışkanlık ve yığın açısı, ağırlık sapması, partikül büyüklüğü dağılımı, yoğunluk, porozite incelendi. Hazırlanan mikrokapsüllerin çekirdek: çeper oranının, partikül büyük lüğünün, etken madde miktarının dissolüsyon üzerine etkileri 23 faktöriyel tasarımla incelendi.
Özet (Çeviri)
151 SUMMARY Nicardipine hydrochloride was a new calcium channel - blocking agent, classified with the dihydropyridine derivatives. Nowadays, it is widely used for the treatment of hypertension, angina pectoris and cerebrovascular disease. Nicardipine hydrochloride microcapsules was prepared by means of coacervation - phase separation technique and ethylcellulose was used as coating material. Three series of microcapsules with 2:1, 1:1, 1:2 core: wall ratios were prepared. Each batch of microcapsules which has different particle size was sieved as > 840 nm and 840 - 476 pm separated. Microcapsules were filled in to the hard gelatin capsules and they were also tabletted. Dissolution studies performed using the USP XXII Basket Method in simulated gastric medium without enzyme. The dissolution results of matrix tablets prepared with Lactose, Lactose Fast Flo, Avicel pH 101 were compared with each others. The dissolution studies on microcapsules was repeated by adding Twean 20 in to the dissolution medium. The results, obtained from in vitro dissolution tests, were evaluated kinetically by (Bt)a, Zero order, First order, Hixson - Crowell, RRSBW, Higuchi, Q/Vt and Hopfenberg matrix kinetics models. In the micromeritic studies, bulk volume and weight. Consolidation Index, Hausner ratio, tapping volume and weight, fluidity and angle of repose, weight deviation, particle size distribution, density, porosity were investigated in the raw materials and microcapsules. Moreover, the effect of core: wall ratio, particle size amount of Nicardipine hydrochloride in microcapsules were investigated on the dissolution rates by 23 factorial design.