Sürekli salım sağlayan ve bukoadheziv propranolol hidroklorür tabletlerinin formülasyonu in vitro-in vivo değerlendirmeler
- Tez No: 40670
 - Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ ÇARPAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Etken madde olarak seçilen propranolol hidroklorürün sürekli salım sağlayan tablet formülasyonlan için ön çalışmalarla konsantrasyonları % 20, 30 ve 40 olarak belirlenen değişik matriks maddeleri kullanılmıştır. Hidrofilik matriks maddesi olarak hidroksipropil metilselüloz ( Metolose ®90 SH 15 000 ), plastik matriks maddesi olarak ( Pevikon ® PE 737 P), mumsu - yağ matriks maddesi olarak gliserol behenat ( Compritol ® 888ATO) kullanılmıştır. Sürekli salım sağlayan tabletler in vitro olarak değerlendirildiğinde en uygun salım profili % 20 hidroksipropil metilselüloz için saptanmıştır. Bu tablet ticari konvansiyonel propranolol hidroklorür tabletiyle karşılaştırmalı olarak dokuz sağlıklı gönüllü denekte in vivo olarak incelendiğinde, konvansiyonel tablet ve sürekli salım sağlayan tabletler için C max değerleri sırasıyla; 38.92 ± 16.15 ng / mi ve 18.05 ± 5.04 ng / mi, t max değerleri, 2.17 ± 1.08 saat ve 4.11 ± 1.10 saat ; AUC o-8 saat değerleri 168.68 ± 80.32 ng.saat / mi ve 97.38 ± 36.07 ng.saat / mi olup, amaçlanan sürekli etkiyi gösterebileceği saptanmıştır. Hazırlanan bukoadheziv tablet ( % 20 polikarbofil ve % 80 hidroksipropil metilselüloz içermektedir) oral mukoza için in vivo koşullarda çok iritan bulunmakla beraber etken maddenin bukal absorbsiyonunun iyi olduğu hatta 4. saat sonunda 51.74 ± 23.52 ng / mi plazma düzeyi saptanmış olup, alternatif dozaj şekli olabileceği düşünülmektedir. 108
Özet (Çeviri)
SUMMARY For the tablet formulations of the propranolol hydrochloride, the concentrations of the matrk materials were determined as 20,30 and 40% by the pre-formulation studies. The matrix materials used were hydroxypropyl methylcellulose ( Metolose® 90 SH 15 000 ) as the hydrophilic matrix, polyviniyl chloride (Pevikon® PE 737P) as the plastic and glycerol behenate ( Compritol® 888 ATO ) as the wax matrk. With the in vitro evaluation of sustained release tablets the best release profile was obtained with 20% HPMC containing tablets. This prepared tablet was compared to the commercially available conventional formulation in vivo on nine healthy volunters. it was found that the C max, t max and AUC values for conventional and sustained release formulations were C max 38.92 + 16.15 ng/ml and 18.05 + 5.04 ng /mi; t max 2.17+1.08 hr and 4.11+1.10 hr ; AUC 0-8 hr = 168 ± 80.32 ng hr/ mi and 97.38+.36.07 ng.hr/ml respectively,and that it shows the supposed sustained activity. After the in vitro evaluation of the buccoadhesive tablet containing 20% polycarbophil and 80% HPMC was examined in vivo. it was found that the tablet was overirritating the buccal mucosa. in contast it's buccal absorption was found to be good. The plasma level was 51.74 ± 23.52 ng / mi at the end of the 4 th hour. This dosage form presumed to be an alternative dosage form in the propranolol treatment.