Fenitoin sodyum mikropartiküllerinin optimizasyonu ve in vitro salım kinetiği üzerine araştırmalar
- Tez No: 40668
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜHEYLA KAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Araştırmamızın amacı, fenitoin sodyumun mikrokapsüllerini hazırlayarak, uzun etki sağlamak ve hasta uyuncunu artırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, organik çözücüden faz ayrışması ve kaplanmış granule yöntemleriyle mikropartiküller hazırlanmıştır. Çeper maddesi olarak etil selüloz, Eudragit S100 ve Eudragit S100 + Eudragit L100 karışımı kullanılmış ve (1:1), (1:2), (1:2.3), (1:3), (2:1), (1:0.325), (1:0.65), (1:1.3), (1:0.4), (1:0.8), (1:1.6) çekirdek: çeper oranları denenmiştir. Formüle edilen mikropartiküllerden ve ticari preparatlardan etken madde salımı USP XXII dönen sepet yöntemi ile CO21 i uzaklaştırılmış distile suda çalışılmış ve elde edilen bulguların, Higuchi salım kinetiğine uyumuna bakılmıştır. Faktoriyel denemelerde, seçilen bağımsız değişkenlerin (nonsolvan miktarı, sıcaklık, zaman, çekirdefcçeper oranı), bağımlı değişkenlere (etil selüloz miktarı, % çözünen) karşı çoklu regresyonu yapılmış ve sonuçların ikinci dereceden polinomial denkleme uygunlukları araştırılmıştır. Hesaplanan eşitlikler kullanılarak, bağımsız değişkenlerin değişik düzeylerindeki yanıt değişkenlerinin tahmin edilebileceği cevap-yüzey grafikleri çizilmiştir. En uygun bulunan formülasyonlar, E -5 ( verim : %70, etken madde miktarı : %90, çekirdek : çeper oranı 1 :2.3), ES -2 ( verim :%71, Etken madde içeriği: % 85, çekirdek : çeper oranı 1 :0.65), ESL-2 (verim :%75, etken madde içeriği:%92, çekirdek :çeper oranı 1:0.8) dir. Sonuçta, geliştirilen formülasyonlar ile uzatılmış salım etkisi sağlanabilmiştir. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our investigation is to formulate and prepare sustained action phenytoin sodium microcapsules and to increase the patient compliance. For this purpose, microcapsules of phenytoin sodium are formulated, by organic phase separation and granule coating method. Ethylcelluiose, Eudragit S100 ve Eudragit S100 + Eudragit L100 has been used as coating materials and [(1:1), (1:2), (1:2.3), (1:3), (2:1), (1:0.325), (1:0.65), (1:1.3), (1:0.4), (1:0.8), (1:1.6)] different core:wall ratios are evaluated. The in vitro release profiles of the formulated microparticles and the commercially available preparations are performed in CO2 free distilled water by using (USP XXII) rotating basket method. The in vitro release is evaluated by Higuchi kinetics. The multiple regression is applied to dependent variables (amount of ethylcelluiose, percent dissolved) against independent variables (amount of nonsolvent, temperature, time, core:wall ratio). Then, the fitness of the results to second order polynomial equation is investigated. By using the calculated equations, the responce-surface graphs were drawn from which varied levels of the independent variables could be predicted. The most suitable formulations are E-5 ( yield : % 70, amount of phenytoin sodium : % 90, core : wall ratio 1 :2.3 ), ES-2 ( yield : % 71, amount of phenytoin sodium : % 85, core : wall ratio 1:0.65 ), ESL-2 ( yield : % 75, amounth of phenytoin sodium % 92, core : wall ratio 1:0.8 ). Finally, the sustained release effect was obtained by the evaluated formulations.