Sıklıkla maruz kalınabilen ya da ilaç olarak kullanılan bazı kimyasal maddelerin insan eritrosit glutatyon s-transferaz aktivitesine etkilerinin in vitro incelenmesi
- Tez No: 40671
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
158 ÖZET Başta insan ve diğer canlılar“ksenobiyotik”adı verilen birçok kimyasal maddeye maruz kalmaktadırlar. Bu maddelerin çoğu lipofiliktir. Absorpsiyonlarını takiben faz I ve faz II reak siyonları ile biyotransformasyona uğrarlar. Özellikle faz II reaksiyonları bir kimyasal madde ve/veya metabolitlerinin de- toksifikasyonunda önemlidir. Faz II reaksiyonlarında GSH'la konjugasyonun rolü büyüktür. Bu reaksiyonlar organizmayı elektrofilik saldırıdan korur. Ayrıca GSH ile konjugasyona aracılık eden GST ksenobiyotiklerden etkilenir. Bu durum birçok maddenin metabolizmasını da değiştirebilir. Bu çalışmada eritrosit GST aktivitesine Al, Pb, Cd, nikotin, kotinin, monokrotofos, malation, endosülfanın etkisi ile, pozi tif kontrol olarak eritrosit GST'ına inhibisyon etkisi önceden belirlenen sibakron mavisi, stiren oksit, akrolein, N- etilmaleimid, karaciğer GST aktivitesine etkisi saptanmış olan indometazin, BHA ve BHT'nin etkisi araştırılmıştır. Âl, Pb, Cd, nikotin ve kotininin yüksek konsantrasyonlarda ve belirli koşullarda eritrosit GST aktivitesine inhibisyon etkisi sap tanmıştır. Stiren oksit, sibakron mavisi, N-etİlmaleimid ve akrolein gibi bilinen inhibitörlerle ölçümler kontrol edilmiştir.159 BHT, BHA, monokrotofos, endosülfan ve malationun eritro sit GST'ına herhangi bir etkisi saptanamamıştır. İndometazin eritrosit GST aktivitesinde bir artışa neden olmuştur. Yüksek konsantrasyonlarda absolü etanolun eritrosit GST'ına inhibisyon etkisi belirlenmiştir. Sigara içen grup eritrosit GST akiivite ortalaması, içmeyen gruba kıyasla istatistiksel olarak farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
160 SUMMARY Living organisms, mainly men, are being exposed to the number of chemical compounds, called“ Xenobiotics”. Most of the xenobiotics are lipophilic. Following their absorption in humans, they are metabolized by phase I and phase II reactions. Especially, phase II reactions are very important in the detoxification of a chemical substance and/or its metabolites. Conjugation with GSH has an important role in phase II reactions. These reactions protect the organism against electrophilic attacks. Additionally, GST which catalyzes conjugations with GSH is affected by xenobiotics. This situation could also change the metabolism of numerous chemicals. In the present study, the effects of Al, Pb, Cd, nicotine, cotinine, monocrotophos, malathion, endosulfan and cibacron blue, styrene oxide, acrolein, N-ethylmaleimide, which have been recently reported as inhibitors on the activity of erythrocyte GST and additionally effects of indomethacin, BHA, BHT on the activity of erythrocyte GST have been investigated in vitro. High concentrations of Al, Pb, Cd, nicotine and cotinine161 have been found to inhibit the activity of erythrocyte GST under certain conditions in this study. The activity measurements have been checked with known inhibitors such as styrene oxide, cibacron blue, N-ethylmaleimide and acrolein. No effect of BHT, BHA, monokrotofos, endosulfan and malathion on the activity of erythrocyte GST have been determined. Indomethacin has caused an increase in the activity of erythrocyte GST. It has been found that absolute ethanol at high concentrations has inhibitory effect on the activity of erythrocyte GST. Mean activity of GST of the cigarette smoker group has been found statistically significant in comparison with those of the nonsmoker control group.