Farklı taze gaz akımlarında sevofluran ve isofluranın mikroorganizmaların üremesi üzerine etkilerinin araştırılması: Deneysel çalışma
The study on the effects of isoflurane and sevoflurane on the reproduction of microorganisms in various fresh gas flows: Experimental study
- Tez No: 336630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE GÜL SIVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Volatil anesteziklerin mikroorganizmaların üremelerine etkileri konusunda yapılan araştırmalar sınırlıdır. Ayrıca anestezi cihazının iç ortamının bakterilerin üremeleri üzerine etkilerine ait veriler de azdır. Oysa hastaya verilen anestezi sırasında kullanılan çok kullanımlık maske, endotrakeal tüpler ve makinaya ait solunum devreleri gibi ekipmanlar ve makina içinde oluşan nem, enfeksiyon ve kontaminasyon için iyi bir ortam sağlar. Yüksek konsantrasyonda kullanılan oksijen, tüm mikroorganizmaların özellikle anaerob mikroorganizmaların üremesi üzerine inhibitör etkiye sahiptir. Ayrıca anestezi cihazından kaynaklanan metalik iyonlarda (krom, çinko ve bakır) ve soda-lime yapısı nedeniyle mikroorganizmalara toksiktir. İşte bu iki farklı durum nedeniyle anestezi sırasında oluşabilecek kontaminasyon ve bulaş sonuçlarını araştırmayı amaçladık.Çalışmamızda bakteriyel sepsis ve sıklıkla ventilatör ilişkili pnömoni etkeni olan mikroorganizmalar çalışma kapsamına alınmıştır. Medikal girişimler sonrasında sıklıkla izole edilen S. aureus, nazokomiyal enfeksiyonların başta gelen etkenleri arasında bulunan ve organik maddelerde kurutulurlarsa aylarca canlı kalabilen K. pneumonia, bakım merkezlerinde, özellikle de ventilatöre bağlı hastaların yattığı merkezlerdeimmün sistemi baskılanmış kimselerde, %30-50 mortalite oranları ile ciddi enfeksiyonlara neden olabilen bir A. baumanni ve nazokomiyal pnömonilerin yaklaşık % 16'sını oluşturan, S. aureus'tan sonra ikinci sırada yer alan P. aeruginosa çalışmamıza dahil edilmiştir. Sıvı ortamda mikroorganizmalar yer değiştirebildiklerinden, üreme dönemleri en iyi şekilde sıvı besiyerinde izlenebildiğinden ve anestezik gazlar sıvı besiyerine iyi diffüze olduğundan,solunum yolları mukozası sıvı besiyeri ortamına daha çok benzerlik gösterdiğinden, düzeneklerimizde sıvı besiyeri kullanmayı tercih edilmiştir.Volatil anesteziklerden, düşük metobolizma hızları ve akciğerlerden yüksek oranda değişmeden atılmaları nedeniyle isofluran ve sevofluran tercih edilmiştir. Bunlar klinik şartlarda daha çok tercih ettiğimiz 1 MAK değerinde ki konsantrasyonlarında kullanılmıştır. Bu çalışma invivo ortama benzer özelliklerde ben mari kabında 370C'de düzenlenmiştir. Anestezi makinası ile mikroorganizmalar sıvı besiyerinde ekilip 4 saat boyunca volatil anesteziklere maruz bırakılmıştır. Giriş ve çıkış değerleri spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. Farklı taze gaz akımlarının mikroorganizmalar üzerine olan etkileri gözlemlenmiştir. İn vitro ortamda yapılan bu çalışmada her bir düzenek defalarca tekrarlanmıştır.Böylelikle çıkan sonuçların istatistiksel düzeyde anlamlılığı ortaya konmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak; Anestezik ajanların etkisi mikroorganizma türüne göre farklılık göstermekle beraber S. aureus anestezik gazlardan etkilenmemiş üremesi baskılanmamıştır. K. pneumoniae tamamen baskılanmış üremesi azalmıştır. A. baumannii ve P. aeruginosa'nın ise anestezik gazlardan etkilenme süresi uzadıkça üremesi artmıştır. Görünen o ki, birçok mikroorganizmaların etkilenme süresi, anestezi süresi ile bağlantılıdır. Bu nedenle uzun sürecek operasyonlarda bu ilişki göz önünde bulundurulmalıdır. Dış merkezli benzer çalışmalar mevcuttur. Bir kısım çalışma daha yüksek konsantrasyonlarda (2 MAK) yapılmıştır. Bu çalışmalarda mikroorganizmaların üremelerinin etkilenmesi daha fazla görülmüştür. Bizim çalışmamız ise 4 saat süreyle devam etmiş, 1 MAK konsantrasyonlarda kullandığımız volatil anestezikler nedeniyle etkilenme bakteriden bakteriye değişmek ile birlikte düşük konsantrasyonlarda daha az olmuştur. Ayrıca çalışmamızda volatil anesteziklerden sevofluranın isoflurana göre mikroorganizmalar üzerine daha etkili olduğu ve daha potent olduğu gözlemlenmiştir. Kontrol olarak etüv grubunu aldığımız çalışma da ise mikroorganizmaların anestezi makina ve devrelerinden kaynaklanan etkilenmesi ve inhibisyonu ortaya çıkmamıştır. Farklı taze gaz akımlarını içeren çalışmamızda ise akımın yarı yarıya düşürüldüğü deneysel grup ile diğer grup arasında akım farklılığından kaynaklanan istatiksel anlamda değişiklik belirlenmemiştir. Yapılan çalışma invitro ortamda yapılmakla birlikte deney düzeneğinde ısı ortam ve teçhizat gibi birçok etken in vivo gibi hazırlanmıştır. Sonuçların bu durum göz önüne alınarak, klinik çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The researches in volatile anaesthetics and anaesthesia equipment about the effects of microorganisms reproduction are limited. However, the multi-use masks, endotracheal tubes and the equipment such as breathing circuits which are used during the anesthesia to the patient and the moisture in the machine allow a good environment for the infection and contamination. The oxygen which is used in high concentration has an inhibitory effect on the all microorganisms reproduction. Moreover the metallic ions (chromium, zinc and copper) caused by anesthesia device and because of the soda-lime nature are toxic. Therefore, because of these two different situations, we aimed to investigate the results of contamination that may occur during the anesthesia.After medical interventions, commonly isolated S.aureus, K.pneumoniae which is particularly effects of nosocomial infections, A. baumannii that can cause serious infections in care centers and P.aeruginosa which is in the second place in nosocomial pneumonias have been included in our study. Anaesthetics gases can be well diffused to the liquid medium and more easily support their nutritional requirements in the microorganisms. The liquid medium is far more similar to the respiratory mucosa, it was preferred in our study.From the volatile anaesthetics, the low metabolic rates and due to the unchanged disposal of high rates from the lungs, isoflurane and sevoflurane are preferred. These are used in clinical conditions which are more preferred in the concen trations of 1 MAK value. This study is organized in benmari container at 37 ° C which is similar properties to invivo media. The micro-organisms have been inseminated in liquid medium and were exposed to volatile anaesthetics in 4 hours. The input and output values were measured spectrophotometrically. The effects of different fresh gas flows were observed on microorganisms. To be statistical significantly, the each experiment was repeated six times in vitro media.As a summary; Although the effect of anaesthetic agents vary depending on the type of microorganism, S.aureus was not affected from the anaesthetic gases and also reproduction was not suppressed. K. pneumoniae is completely suppressed and the reproduction has decreased. . When the affected time is extended from the anaesthetic gases, the reproduction of A. baumannii and P.aeruginosa are increased. It seems that the affected time of several micro-organisms depends on the anesthesia time. Because of this reason, this relationship should be considered in prolonged operations. There are similar foreign-based studies. Some studies are made at higher concentrations (2 MAK). The affected of microorganisms reproduction in these studies was observed. Our study has continued for four hours