Melanomda yeni bir biyobelirteç olarak nötrofil/lenfosit oranının prognostik önemi
Prognostic significance of neutrophil /lymphocyte ratio as a new biyomarker at melanoma
- Tez No: 406725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALACACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Melanom immun süreçlerin aktif olduğu ve immuniteye bağlı spontan regresyonların saptandığı malign deri tümörüdür. Bu çalışmada, melanom hastalarında bazal nötrofil/lenfosit oranının (NLR) prognostik önemini araştırmayı hedefledik. Çalışmamıza 2006-2014 yılları arasında melanom tanısıyla takip edilen 94 hasta dahil edildi. Hastaların tanı anındaki demografik özellikleri ile hemogramları baz alınarak nötrofil sayısının lenfosit sayısına oranı retrospektif olarak hesaplandı. Roc eğrisi ile NLR cut off değeri 2,1 olarak belirlendi. Tüm hastalar NLR oranı 2,1 e göre yüksek ve düşük olarak gruplandırıldı ve istatistiksel inceleme yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalardan 37'si tanı anında metastatik hasta iken, 57 hasta ise metastatik olmayıp adjuvan olarak interferon bazlı tedavi almıştı.
Özet (Çeviri)
Melanoma at which especially immune-processes are active and spontaneous regression related to immunity are detected is a malignant skin tumor. In this study, we aimed to investigate the prognostic significance of basal neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) in melanoma patients. 94 patients, followed by melanoma diagnosed between the years 2006-2014, were included in our study.Based on the patients' demographic characteristics and hemograms at the moment of diagnose, the ratio of neutrophils number to lymphocytes number were retrospectively calculated. NLR cut-off value was determined as 2.1 with Roc curve. All patients were classified as high and low with compared to the NLR cut-off value (2.1) and statistical analysis was performed. 37 of the patients in the study were metastatic patients at the moment of diagnose, 57 patients were not metastatic and they had received interferon-based therapy as adjuvant.