75 yaş ve üstü hastalarda anjioplastinin trombolitik'e göre etkinliği ve güvenirliği
- Tez No: 406724
 - Danışmanlar: DR. NURSEN POSTACI, DOÇ. DR. MUSTAFA KARACA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 - Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: ST-segment yükselmeli miyokard infarktüsü (STYMİ) ile başvuran yaşlı hastalarda agresif medikal tedavi ve invazif tedavi konusunda çelişkili sonuçlar mevcuttur. Bu çalışmada, 75 yaş ve üstü hastalarda, primer perkütan koroner girişim (PKG) ile fibrinolitik tedavi sonrası hastane-içi olayları incelemeyi amaçladık. Çalışma planı: Merkezimizde primer PKG 2003 yılından bu yana, 7 gün 24 saat çalışma sistemiyle yaş kısıtlaması olmaksızın STYMİ ile başvuran tüm hastalara uygulanmaktadır. Ekim 2003-Mart 2013 tarihleri arasında Akut MI ile basvuran 277 hasta calışmaya alındı.Bunların 57 tanesine fibrinolitik ,220 tanesine primer PKG uygulandı.STYMİ olan 75 yaş ve üstü 220 ardışık hasta grup 1 olarak sınıflandırıldı.(129 erkek, ortalama yaş 78.7 ± 3.7 yıl, aralık 75-97)geriye dönük olarak çalışmaya dahil edildi.Hasta karakteristikleri ve hastane-içi olaylar kaydedildi.57 tane fibrinolitik uygulanan hasta da grup 2 olarak calışmaya alındı. Bulgular:Grup 1 hastalarının %34.5'i hasta 80 yaş ve üstü idi.Ortalama ağrı-balon süresi 225 dakika, hastanede kalış süresi 8 gün ve işlem başarısı %78.6 idi. %71.8 hastada stent uygulandı.Şoksuz hastalarda hastane-içi ölüm %14.6 iken, şoklu hastalarda %71.4 idi.%3.6 hastada reinfarktüs gelişti.Bu hastalarda başarılı tekrar girişim oranı %87.5 idi. %14.5 hastada intra-aortik balon pompası kullanıldı. Total inme oranı %1.8, hemorajik inme ise %0 idi. Transfüzyon gerektiren kanama %9.1 idi.Diyabet ve başvuru anında şok olması hastane-içi ölümün belirleyicileriydi.Yaşla trombolitik tedavinin ilişkisini araştıran Grup 2 popülasyonunda ise (75 yaş ve üstü n=57), hastaneiçi ölüm %19.8, hastanede yatış ortalama 11 gün, total inme %3.4, hemorajik inme %1.6, reinfarktüs %5.8 ve transfüzyon %17.1 olarak saptanmıştı.Grup 2 hastalarının %54 ü erkek ve %46 sında anterior mı mevcuttu.Hastaların sadece 1 tanesinde kardiyojenik şok bulgusu vardı.Grup 1'de ki hiçbir hastada hemorajik inme saptanmazken Grup 2'de 1 hastada hemorajik inme saptandı. Sonuç:75 yaş ve üstü hastalarda primer PKG uygulanması, trombolitik dönemi verileri ile kıyaslandığında trombolitik tedaviye göre oldukça etkin ve güvenli gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background:There are conflicting results regarding the agressive medical treatment and invasive treatment in elderly patients ST elevation myocardial infarction(STEMI).The aim of our study was to evaluate the in-hospital outcomes in patients ≥75 years of age with STEMI., according to the treatment actually received during hospitalization. Methods: The study included 277 consecutive patients who had been admitted to our hospital between october 2003 and march 2013 with the diagonosis of STEMI aged ≥75 years. The patients in whom primary coronary intervention was performed during initial hospitalization were defined as having undergone invasive treatment (220 patients,group I) whereas those who received thrombolysis were classified as thrombolytic theraphy. (group II,50 patients). Demographic ,risk factors and in-hospital events were recorded along with .The primary end point was the composite of death, myocardial infarction (MI), disabling stroke, and bleeding within the hospitalization. Results:35% of group I were ≥80 years of age .57% of this group were male.In these patients ;pain-baloon time was 225 min. and the mean length of hospital stay was 8 days.The rate of procedural success was 78.6% in group I and stent was performed in twenty-five percent of group I.While in-hospital death was 71.4% in group I with cardiogenic shock ,it was 14.6% in group without cardiogenic shock .Re-infarction was occurred in 3.6% of group I. In these patients, successful reintervention rate was 87.5%.Intra-aortic balloon pump was used in 14.5% of group I.Total stroke rate was 1.8%,whereas haemorrhagic stroke was not observed in group I.The rate of bleeding requiring transfusion was 9.1%.Diabetes mellitus and cardiogenic shock were predictors of in-hospital death in group I. In-group II investigating the relationship between age and thrombolytic theraphy;54% of this group were male and 46% had anterior myocardial infarction .There was cardiogenic shock only in one patient.In-hospital death was 19.8% and the mean length of hospital stay was 11 days.Total stroke was3.4% , haemorrhagic stroke was 1.6%.The rate of re-infarction and bleeding requiring transfusion were 5.8% and 17.1% ,respectively. Conclusion: Compared with the thrombolytic therapy, primary coronary intervention seem to be effective ad safe in patients ≥75 years of age with STEMI.