Acil servise başvuran motosiklet kazalarının değerlendirilmesi ve motosiklet kazalarında alkolün diğer demografik özelliklerle ilişkisi
The evaluati̇on of the applicant motorcycle accident to the emergency room and relationship between demographic characteristics and alcohol in motorcycle accident
  1. Tez No: 406738
  2. Yazar: AYŞEN ERSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH ESAD TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Çalışmamızda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi travma birimine motosiklet kazası sonrası başvuran sürücüleri değerlendirerek alkolün ve diğer demografik özelliklerin motosiklet kazaları üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışma verileri 01.10.2013 ve 01.10.2014 tarihleri arasında travma biriminde değerlendirilen ve hasta bilgi sistemine motosiklet kazası ile ilişkili ICD kod ile kayıt altına alınan hasta dosyaları geriye dönük olarak taranarak elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza yaş ortalaması 27.04±10,865 olan 241 hasta dahil edilmiştir. Hastalarımızın %10'unda (n=24) kan etanol seviyesi 50 mg/dl üzerinde saptanmıştır. Çalışmamız. Hastaların acil servise başvuru zamanları değerlendirildiğinde %49,8'inin (120 hasta) akşam saatlerinde (16:01-00:00 arası) , en fazla kazanın mevsimsel olarak sonbaharda (75 kaza – kazaların %31,1'i), en az kazanın ise kış mevsiminde (42 kaza – kazaların %17,4'ü) oluştuğu, kazaların %51'inin (123 kaza) sıklıkla görüş alanının iyi olduğu güneşli/açık hava koşullarında meydana geldiği saptanmıştır. Çalışmamızda hastaların %64,3'ünde (155 hasta) ekstremite travmasının görüldüğü, 3 hastanın ise kafa travması sebebiyle hayatını kaybettiği, bu hastalardan 1 tanesinin acil serviste, diğer 2 hastanın ise yoğun bakım ünitesinde takiplerinin 2. Gününde hayatlarını kaybettiği saptanmıştır. 142 hasta (%58,9) acil serviste yapılan müdahaleler sonrasında taburcu edilirken, 58 hastanın (%24,1) ilgili bölümlere yatırıldığı, yatışı yapılan hastaların %12'sine (7 hasta) acil operasyon yapıldığı saptanmıştır. Çalışmamıza dahil edilen hastaların 41'inin (%17) sağlık sorunları nedeniyle 1 aydan daha uzun süre çalışma hayatlarına ara vermeleri gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: In our study, we aimed to evaluate the effects of alcohol and the other demographic characteristics of the motorcycle accident who are admitted to İzmir Katip Celebi Univercity Ataturk Training and Research Hospital Emergency Department. Material - Method: Study data files, obtained by patients who applied after the motorcycle accident in the trauma unit. We scanned by ICD code which given by the patient information system in emergencey department retrospectively between 01/10/2013 and 10/01/2014. Results: The average age in our study, which included 241 patients was 27.04 ± 10.865. 10% of our patients (n=24) blood ethanol level were determined greater than 50 mg / dl. The patients are evaluated with the Emergency Department application time; 49.8% of patients (120 patients) refers in the evening (16: 01-00: 00), the most of the accidents occured in the autumn (75 accidents – 31,1% of all accidents) and at least accidents occured in the winter (42 accidents - 17.4% of all accidents), 51% of accidents occured in that good vision, sunny / in open-air conditions. In our study, 64.3% of patients had extremity trauma, the three patient died because of head trauma, one of them died in the emergency department and the other 2 patients died in the intensive care unit on the second day of follow-up. 142 patients (58.9%) were discharged after interventions in the emergency room, 58 patients (24.1%) were admitted to the relevant departments. %12 of patients (7 patients) who are admitted were performed an emergency operation. 17% of patients (41 patients) included in our study was found that should pause to working lives longer than 1 months due to health problems.