COVID-19 pandemisi döneminde bir yıl içerisinde Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Erişkin Acil Servisi'ne başvuran adli vakaların pandemi öncesindeki bir yıllık dönemdeki adli vakalar ile retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of forensic cases admitted to the Emergency Department of Gazi University Health Research and Training Center adult emergency department in one year during the COVID-19 pandemic period with forensic cases in the one-year period before the pandemic
- Tez No: 835243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ÖZKÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Başta salgın hastalıklar olmak üzere, toplumların büyük çoğunluğunu etkileyen olaylar (savaşlar, göç dalgaları, pandemiler vs), tarihte birçok kez meydana gelmiştir. Yakın tarihte ortaya çıkan ve günümüzde halen devam etmekte olan COVİD-19 pandemisi de bunlardan biri olup insanların sosyal, sağlık, eğitim, ekonomik ve psikolojik durumlarını etkilemiştir. Çalışmamızda; pandemi dönemi ile pandemi öncesi dönemde hastanemizin erişkin acil servisine başvuran adli olgular çeşitli açılardan karşılaştırılmış olup, pandemi döneminde alınan sokağa çıkma yasakları ve benzeri kısıtlayıcı önlemlerin adli olguların niteliğini, sıklığını ve çeşitliliğini ne yönde etkilemiş olduğunun değerlendirilmesi ve alınması gereken önlemlerin tartışılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 11.03.2019-11.03.2021 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi erişkin acil servisi'ne başvuran 7137 adli olgu içerisinden örneklem yöntemi ile seçilen 1000 olgu çalışmaya dahil edilip değerlendirilmiştir. 11.03.2020-11.03.2021 tarihleri arasındaki dönem“pandemi dönemi”, bir önceki yıl aynı tarihler arasındaki dönem“normal dönem”olarak adlandırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 1000 olgunun yarısı pandemi döneminden diğer yarısı da normal dönemden seçilmiştir. Bulgular: Tüm adli olguların, %27,5'i kadın, %72,5'i erkek olup, normal dönemde yaş ortalaması 35,07, pandemi döneminde ise 35,72 olarak bulunmuştur. Pandemi döneminde normal döneme göre; adli olgular yaklaşık %13 azalmasına rağmen, tüm acil servis başvuruları içerisindeki oranının %5,2'den %8'e yükseldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Events (wars, migration waves, pandemics, etc.) that affect the majority of societies, notably epidemics, have taken place times without numbers throughout history. One of them is the COVID-19 pandemic, which emerged recently and is still ongoing today, and has affected people's social, health, educational, economic, and psychological conditions. In our study, forensic cases admitted to our hospital's adult emergency department during the pandemic period and the pre-pandemic period were compared in various aspects, and it was intended to evaluate how curfews and similar restrictive measures taken during the pandemic period affected the quality, frequency and diversity of forensic cases and to discuss the measures to be taken. Methods: 1000 cases selected by sampling method among 7137 forensic cases admitted to the adult emergency department of Gazi University Health Research and Training Center between the dates of 11 March 2019-11 March 2021, were included and evaluated. The period between 11 March 2020-11 March.2021 was referred to as the“pandemic period”while the period between the same dates in the previous year was referred to as“normal period”. Half of the 1000 cases included in the study were selected from the pandemic period while the other half from the normal period. Results: Of all forensic cases, 27.5% were female and 72.5% were male, and the mean age was found to be 35.07 years in the normal period and 35.72 years in the pandemic period. Although the number of forensic cases decreased by around 13% during the pandemic period compared to the normal period, it was observed that the rate of forensic cases increased from 5.2% to 8% among all emergency department visits.