Biküspid aort kapaklı hastalarda plazma apelin düzeyleri ile ekokardiyografik parametrelerin ilişkisi
Relationship between plasma apelin levels and echocardiographic parameters in bicuspid aortic valve patients
- Tez No: 406743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM NAZLI, UZMAN SELCEN YAKAR TÜLÜCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Biküspid aort kapak (BAK), en sık görülen konjenital kalp hastalığı olup aort darlığı (AD), aort yetmezliği (AY), aort dilatasyonu ve diseksiyonu ile ilişkilidir. Apelin damar endotel hücrelerinde yüksek seviyede bulunan, damar regülasyonunda ve kardiyovasküler fonksiyonlarda rolü olduğu düşünülen bir peptiddir. Çalışmamızın amacı BAK'lılarda aort dilatasyonu ve kapak patolojisi ile apelinin ilişkisini belirlemektir. Yöntem: Kesitsel çalışmaya; hastalığı nedeniyle bir girişim uygulanmamış izole BAK'lı 62 hasta ve hasta grubu ile karşılaştırmak üzere yaş, cinsiyet, boy, kilo ve beden kütle indeksi bakımından benzer, triküspid aort kapaklı 23 sağlıklı gönüllü alındı. Ekokardiyografi ile sol ventrikül(LV) boyutları, LV sistolik ve diyastolik fonksiyonları, deformasyon(strain) parametreleri, dört farklı seviyeden aort çapları, aort kapak fonksiyonları ve kapak tipleri değerlendirildi. Hastalar, kapak disfonksiyonu ve aort dilatasyonu olmayanlar, orta-ciddi kapak disfonksiyonu olanlar ve aort dilatasyonu olanlar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm hastalardan venöz kan örneği alınarak, ELISA yöntemi ile serum apelin düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Çalışma grubumuzdaki hastalar 33'ü(%55) tip A(tipik BAK), 24'ü(%40) tip B(atipik BAK ), 3'ü(%5) tip C şeklinde dağılmaktaydı. Sol ventrikül end-diyastolik çap (SVEDÇ) , end-sistolik çap (SVESÇ), diyastol sonu volüm (EDV) ve sistol sonu volüm (ESV), sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (SVEF) hasta ve kontrol grubunda benzer bulundu. BAK'lı hasta grubunda apelin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (831.5 ( 177 –3176 ) pg/dl karşı 1669.0 ( 629–2785 ) pg/dl; p = 0.006). BAK grubu üç gruba ayrılıp kontrol grubu ile beraber dörtlü karşılaştırma yapıldığında aort kapağı normal, aort dilatasyonu olmayan hastalar ile kontrol grubu arasında apelin düzeyleri bakımından fark saptanmadı. Aort dilatasyonlu hastalar ile kontrol grubu arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: The bicuspid aortic valve (BAV) is the most common congenital heart disease and associated with is aortic stenosis (AD), aortic regurgitation (AR), aortic dilatation and dissection. Apelin is a peptide that found at high levels in vascular endothelial cells and thought to have a role in vascular regulation and cardiovascular function. The aim of our study was to determine the relationship between apelin levels and aortic dilatation, valve pathologies in patients with BAV. Methods: Cross-sectional study included 62 patients with isolated BAV that hadn't had any interventional treatment for valve disease and to compare with; 23 healthy volunteers with tricuspid aortic valve, that was similar to patient group in terms of age gender, height, weight and body mass index. Echocardiographic left ventricular (LV) diameters, LV systolic and diastolic function, deformation (strain) parameters, aorta diameters from four different levels, the aortic valve function and valve types were evaluated. Patients were divided into three groups; patients that hadn't had any valvular dysfunction or aortic dilatation, patients with moderate-to-severe valvular dysfunction and patients with aortic dilatation. Serum apelin level was analysed with ELISA method from all patients blood samples. Results: In our study group, 33 patients (55%) had type A (typical BAV), 24 (40%) had type B (atypical BAV) and 3 (5%) had type C. Left ventricular end-diastolic diameter (LVEDD), end-systolic diameter (LVESD), end-diastolic volume (EDV), end-systolic volume (ESV) and left ventricular ejection fraction (LVEF) were both similar in patients and controls. In the patient group, apelin levels were significantly lower than the control group (831.5 (177 -3176) pg / dL versus 1669.0 (629-2785) pg / dL; P = 0.006). When BAV patients divided into three groups, there was no difference in terms of apelin levels between patients with normal aortic valve-without aortic dilatation and the control group, There was a statistically significant difference in terms of apelin levels between patients with aortic dilatation and control group.