Biküspid aort kapaklı çocuklarda kardiyovasküler değişikliklerin araştırılması
Evaluation of the cardiovascular changes in the children with bicuspid aortic valves
- Tez No: 281351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: En sık görülen kalp malformasyonu olan biküspid aort kapağı, çocuk yaş grubundaki kardiyovasküler etkileri yönünden yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada; izole biküspid aortalı çocuklarda; kardiyak, vasküler değişimi öngören belirteçlerin araştırılması, hastalığının ilerlemesi ile kapak disfonksiyonu ilişkisinin araştırılması ve elde edilen sonuçların triküspid aort kapaklı çocuklarla karşılaştırılması amaçlandı.Gereç ve yöntem: Çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı'nda Mayıs 2010-Aralık 2010 tarihleri arasında prospektif olarak gerçekleştirildi. 5-15 yaşları arasında biküspid aort kapaklı 41 çocukta ve kontrol grubunu oluşturan triküspid aort kapaklı 25 çocukta: kardiyovasküler riski ve değişiklikleri öngören biyokimyasal incelemeler (lipid profili, endotelin, homosistein, high sensitiv-C reaktif protein, miyeloperoksidaz aktivitesi, glutatyon peroksidaz, matriks metalloproteinaz-9, doku metalloproteinaz inhibitörü-1, insülin benzeri büyüme faktörü-1 ve insülin benzeri büyüme faktörü bağlayan protein-3) çalışılması, transtorasik ekokardiyografik incelemede; aort kapak yapısı, fonksiyonunun değerlendirilmesi, sol ventrikül M-mode incelemesi, sol ventrikül Tei indeksi, propagasyon velositesi, çıkan aortanın doku Doppler incelemesi, çıkan aortanın dört seviyede çaplarının ölçülmesi, çıkan aortanın sistol-diastol sonu çaplarının ölçülmesi, aortik sertlik indeksi ve aortik esnekliğin hesaplanması yapıldı. Karotis intima-media kalınlıkları ölçüldü. Veriler kontrol grubunun verileri ile karşılaştırıldı. Çalışma grubu aort kapak fonksiyonu açısıdan; normal veya önemsiz düzeyde bozulmuş olanlar ve hafif veya orta düzeyde bozulmuş olanlar şeklinde alt gruplara ayrıldı, gruplar birbiriyle ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışma ve kontrol grubu plazma matriks metalloproteinaz-9 ve doku metalloproteinaz inhibitörü-1 düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Biküspid aort kapağının tipi ile kapak yetmezliği ve stenozu arasında ilişki saptanmadı. Hafif kapak disfonksiyonlu biküspid aort kapaklı çocuklarda sol ventrikül hipertrofisi görülebildiği, bu çocukların diastolik disfonksiyon yönünden yakından izlenmesi gerektiği görüldü. Biküspid aort kapaklı çocuklarda endotel disfonksiyonunu gösteren biyokimyasal parametreler ve karotis intima meadia kalınlığı değişmemişti. Aterosklerozun henüz belirgin olmadığı düşünüldü. Tei indeksi hasta grubunda anlamlı şekilde yüksek bulundu. Aort kapak yetmezliği ve aort stenozu düzeyine göre olgular gruplandığında elde edilen veriler, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında Tei indeksindeki anlamlı farkın devam ettiği görüldü. Kapak fonksiyonu normal veya hafif bozulmuş hastalarda sol ventrikülün global fonksiyonlarında M-mode ekokardiyografi ile gösterilemeyen etkilenmenin olduğu tesbit edildi. Hasta grubunda ve kapak disfonksiyonuna göre alt gruplandırmalarında izovolumik kontraksiyon süresi, Tei indeksi'ndeki farkın sorumlusu olarak görüldü. Hasta grubunun aorta çapları sinotubuler bileşke seviyesi ve çıkan aorta seviyesinde kontrol grubuna oranla anlamlı şekilde artmış bulundu. Aort kapak yetmezliğindeki artışın, aortadaki çap artışı ile ilişkili olduğu görüldü. Erişkin biküspid aort kapaklı olguların tersine aortik esnekliğin yüksek bulunması, henüz aterosklerozun gelişmemiş olmasına bağlandı. Aort stenozu ve yetmezliğinin düzeyi ile aortik elastisite arasında ilişki saptanmadı.Sonuç: Bu çalışma, çocuk yaş grubunda hafif aort stenozu ?ve/veya? yetmezliği olan biküspid aort kapaklı hastalarda erken dönemde aterosklerozun gelişmediğini göstermiştir. Patolojik etkilenmenin; sol ventrikül fonksiyonlarında bozulma, aort çapında ve aortik esneklikte yükselme şeklinde olduğu gösterilmiştir. Biküspid aort kapaklı çocuklarda altta yatan patoloji ve zamanla gelişecek aterosklerozun etkisiyle literatürle uyumlu olarak aortik esnekliğin azalacağı, sertlik indeksinin artacağı, aorta dilatasyonunun belirginleşeceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Bicuspid aortic valve is the most commonly seen malformation but its cardiovascular effects during childhood have not been well studied. In this study, markers predicting cardiac and vascular changes and the relationship between progression of the disease and valvular dysfunction were evaluated in children with isolated bicuspid aortic valve and compared with the evaluations of children with tricuspid aortic valve.Materials and Methods: The study was a prospective study performed at Erciyes University Medical Faculty Pediatrics Department Pediatric Cardiology Unit between May 2010-December 2010. Forty-one children with bicuspid valve was the study group and 25 children with tricuspid valve was the control group. The age was ranging between 5-15. Biochemical evaluations (lipid profile, endothelin, homocysteine, high sensitive C-reactive protein, myeloperoxidase activity, glutathione peroxidase, matrix metalloproteinase-9, tissue metalloproteinase inhibitor-1, insulin like growth factor-1 and insulin like growth factor binding protein-3) were studied to evaluate cardiovascular risk and predicting the changes. By transthoracic echocardiography, aortic valve structure and function were evaluated, left ventricle M-Mode examination, left ventricular Tei-index, propagation velocity, tissue Doppler examination of ascending aorta, end-systolic and end-diastolic diameters of ascending aorta, stiffness index and elasticity of aorta were analysed. The carotid artery intima-media thickness were measured. The data were compared with the control group?s data. The study group was divided into subgroups according to aortic valve function as normal or insignificantly affected ones and mild to moderately affected ones. The groups were compared with each other and with the control group.Results: There was no significant difference in matrix metalloproteinase-9 and tissue metalloproteinase inhibitor-1 levels between study and control group. There was no relation between the type of bicuspid aortic valve and aortic insufficiency and stenosis. Left ventricular hypertrophy could be seen in patients with minimally dysfunctioning bicuspid aortic valve so they should be followed very closely for the occurence of diastolic dysfunction. Biochemical markers showing endothelial dysfunction and carotid artery intima-media thickness were not changed in patients with bicuspid aortic valve. It was thought that atherosclerosis have not been overt yet. Tei index was significantly high in the study group. When the patients were grouped according to aortic valve insufficiency and stenosis the difference of their Tei index was still present. Patients with normal or mildly affected cardiac function had influences of global functions of left ventricule that can not be detected with M-mode echocardiography. The time of isovolumetric contraction was responsible from the difference of Tei index of the study group and its subgroups. Aortic diameters of the patient group were increased significantly at the level of aortic sinotubular junction and ascending aorta. The increase in the aortic valve insufficiency was due to the increase in the diameter of the aorta. Contrary to adults with bicuspid aorta, increased aortic flexibility was associated with the non-occurence of atherosclerosis yet. There was no relation between aortic elasticity and aortic stenosis and insufficieny level.Conclusion: This study points out that atherosclerosis do not develop in early ages of patients with bicuspid aorta with mild aortic stenosis and insufficiency. The detected pathological effects of bicuspid aortic valve were left ventricular dysfunction, aortic diameter and aortic elasticity increase. We think that, in children with bicuspid aortic valve, due to underlying pathology and development of atherosclerosis there will be decrease in aortic distensibility, increase in stiffness index and aortic dilatation as mentioned in previous studies.