Kronik otitis media nedeniyle canal wall up tip 3 timpanoplasti +torp ve canal wall down tip 3 timpanoplasti + torp uygulanan hastaların fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of functional results of canal wall up TYPE 3 tympanoplasty + torp and canal wall down TYPE 3 tympanoplasty + torp procedures for treatment of chronic otitis media
- Tez No: 406746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR KAZIM ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kronik otitis media nedeniyle orta kulak kemikçiklerinde yıkım olduğu vakalarda kemikçik rekonstrüksiyonu yapmanın yanı sıra hastalığın orta kulaktan tamamen eradikasyonu esastır. KOM klinik olarak kemik yıkımıyla karakterize enflamasyonun hakim olduğu orta kulak hastalığıdır. Hastalık eradikasyonu amacıyla mastoid hücrelerinin temizlendiği mastoidektomi operasyonu; hastalığın yaygınlığına göre dış kulak yolu arka duvarının korunduğu (canal wall up) ya da kaldırılarak dış kulak ile orta kulağın mastoidektomi kavitesi ile beraber tek bir boşluk haline getirildiği (canal wall down) şeklinde yapılabilir. Kemikçik rekonstrüksiyonunun, yıkıma uğramış kemikçikler sebebiyle uygulanan protez/greft yerine göre belirlenmiş tipleri mevcuttur. Çalışmamızda TORP kullanılarak Tip 3 Timpanoplasti uygulanan ve DKY arka duvarının indirildiği (CWD) ve korunduğu (CWU) iki grup hasta değerlendirilmiştir. Çalışmamızda kemikçik rekonstrüksiyonu Tip 3 Timpanoplasti+ TORP şeklinde yapılan bu iki grup hastada fonksiyonel sonuçlar karşılaştırılmıştır. Karşılastırma pre op-post op odyometri ve muayene sonuçlarıyla yapılmıştır. CWU + TORP uygulunan 29 hastada SSO da 10,1 db düzelme ve ABG de 10,7 db kapanma saptanmıştır. CWD + TORP uygulanan 27 hastada ise SSO da 1,8 db düzelme, ABG de 4,0 db kapanma saptanmıştır. İki grup arasında SSO düzelme, ABG kapanma ve post op ABG değerleri açısından anlamlı fark mevcut olup TORP uygulanan olgularda DKY arka duvarının korunmasının işitme sonuçlarına anlamlı etkisi mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In cases with ossiculer chain defect due to chronic otitis media, after erdacitaon of the disease form middle ear, ossicular reconstruction must be tried in approppriate ones. For eradication of the disease, mastoidectomy procedure can be performed in two ways, Canal Wall Up and Canal Wall Down mastoidectomies, related to the pathology. For ossiculer chain reconstruction, different types of prosthesis are present. In our study, patinents underwent Type-3 Tympanoplasty + TORP procedure with or without preserving external ear wall are retrospectively searched as in two groups; Canal Wall Up + TORP and Canal Wall Down + TORP . Titanium TORP and conhcal cartilage greft was used in all patients. Functional results of these two groups are compared by post operative Air Bone Gap, Air Bone GAP Closure and Mean Pure Tone Odiometry results. Preoperative and postoperative otoscopic examinations, pure-tone averages and air-bone gaps in 250, 500, 1000, 2000, 4000 Hz were compared. CWU + TORP group included 29 patients, CWD group had 27. CWU + TORP group pure tone avarage was increased 10,1 dB, with an avarage ABG closure 10,7 dB. CWD group had an increse 1,8 dB in pure tone avarage, with ABG closure of 4 dB. There as a significant difference between two groups in Pure Tone Avarage increase, ABG closure and post operative ABG. We could predicate that preservation of external ear canal wall has positive affect on hearing in patients underwent ossiculer reconstruction with TORP.