Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan elma örneklerinde metil paration kalıntılarının nicel tayini
  1. Tez No: 40675
  2. Yazar: TUNÇ ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERZAN LERMİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI. ÖZET Çalışmamızda ülkemizde elmanın en yoğun tüketildiği dönemde Market-Basket yöntemiyle toplanan elmalarda metil paration kalıntıları araştırılmıştır. Kalıntıların saptanmasında NPD ve SE-30 kolonu bulunan bir gaz kromatografisi kullanılmıştır. AOAC tarafından organofosfatlı insektisitler için önerilen çoklu kalıntı analiz yöntemi uygulanmıştır. Metil paration kalıntıları materyalden asetonitril ile ekstre edilmiş ve petrol eterine alınmıştır. Konsantre petrol eteri ekstresi florisil kolondan petrol eteri-dietil eter çözeltisi ile elüe edilerek temizlenmiştir. Konsantre elüat, gaz kromatografısine enjekte edilmiştir. 18 örnekte saptanan metil paration kalıntıları ülkemizde (0.1 ppm) ve Codex Alimantarius Comission tarafından (0.2 ppm) bildirilen maksimum kalıntı değerlerinin altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VII. SUM MARY In this study, residues of methyl parathion in apples collected by Market-Basket Study have been investigated at the the period of most common consumption of apples in our Country. For the determination of residues, a gas chromatography with NPD and SE-30 column has been used. A multiresidue analysis method recommended by AOAC for organophosphorous insecticides was applied. Methyl parathion residues were extracted from materials with acetonitril and partitioned into petroleum ether. Petroleum ether extract concentrated was cleaned-up by eluting from a Florisil Column with petroleum ether-diethyl ether solutions. Concentrated eluat injected into the gas chromatography. Methyl parathion residues detected in 18 samples were found at the levels below the maximum residue limits registered both in our Country(O.lppm) and by Codex Alimantarius Commission (0.2 ppm).