Bazı n-(sübstitüefenetil)-arilasetamit türevleri siklizasyon çalışmaları
  1. Tez No: 40674
  2. Yazar: LEMAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS GÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
59 ÖZET Bu çalışmada, 3,4-dihidroizokinolinlerin sentezinde kullanılan Bischler- Napieralski tepkimesinde optimal şartların saptanmasına yönelik araştırmalar yapılmıştır. Homoveratrilamin ve 4-metoksifenilasetik asidin etkileştirilmesiyle hazırlanan N-(3,4-dimetoksifenetil)-4-metoksifenilasetamit Bischler-Napieralski şartlarında siklizasyona tabi tutulmuştur. Çözücü ve siklizasyon ajanı gibi bazı faktörlerin sabit tutulduğu bir seri deneyde, temperatür ve ısıtma süresinde sistematik varyasyonlar uygulanmıştır. Sonuçlar, asetonitril içerisinde fosfor oksiklorür kullanılarak yapılan deneylerde en iyi verime 80°C de 1 saat ısıtma ile ulaşıldığını göstermiştir. Daha yüksek temperatür ve uzun süreli ısıtmanın, hedef bileşik olan 6,7-dimetoksi-1 -(4'-metoksibenzil)-3,4-dihidroizokinolinin oksidasyonundan kay naklanan yan ürünlerin oluşmasına neden olduğu da gösterilmiştir. Bu yan ürünlerden üç tanesi izole edilmiş, ve yapıları spektral analiz yöntemleri (UV, İR, 1H NMR, kütle spektrometrisi) kullanılmak suretiyle 6,7-dimetoksi-1- (4'-metoksibenzoil)-3,4-dihidroizokinolin, E-6,7-dimetoksi-1-(4'-metoksi- benziliden)-1,2,3,4-tetrahidroizokinolin veZ-6,7-dimetoksi-1-(4'-metoksi- benziliden)-1,2,3,4-tetrahidroizokinolin olarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY In this study, research is conducted to establish the optimum conditions of the Bischler-Napieraski reaction used in the synthesis of 3,4-dihydroisoquinolines. N-(3,4-dimethoxyphenetyl)-4-methoxyphenylacetamide, prepared by the reaction of homoveratrylamine with 4-methoxyphenylacetic acid, is subjected to cyclization under Bischler-Napieralski conditions. In a series of experiments, factors such as solvent and cyclizing agent are held constand, while systematic variations are made in temparatures and duration of heating. The results show that the cyclization carried out in acetonitrile using phosphorus oxychloride affords best yields when heating is at 80°C for 1 hour. It is also shown that elevated temparatures and prolonged heating give rise to side products as a result of the oxidation of the target compound, 6,7-dimethoxy-1-(4'-methoxybenzyl)-3,4-dihydroisoquinoline. Three of these side products are isolated and their structures are elucidated by spectral analysis methods (UV, İR, 1H NMR and Mass spectroscopy) as 6,7-dimethoxy-1 -(4'-methoxybenzoyl)-3,4-dihydroisoquioline, E-6,7-dimethoxy-1 - (4'-methoxybenzylidene)-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline and Z-6,7-dimethoxy-1 - (4'-methoxybenzylidene)-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline.