Bazı 2-benzotiyazolinon türevleri üzerinde çalışmalar
- Tez No: 40676
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CİHAT ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada 2-benzotiyazolinon, uygun 1-sübstitüe piperazin türevi ve fomıaldehidin reaksiyonuyla 9 yeni 3-piperazitnlmetil-2-benzotiyazolinon türevinin sentezi yapılmıştır. Sentezi yapılan bileşiklerin erime dereceleri ve reaksiyon yüzde verimleri aşağıda verilmiştir. ^^ NH X HN N-R HCHO R : fenil, söbstitûe fenil, benzil, piperonil, piridil, karbetoksi N-CHo- Wv N-R \ / I DC56 Bileşiklerin fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisiyle Rf değerleri ve UV absorbsiyon özellikleri saptanmıştır.. Bileşiklerin yapılan İR, ^-NMR ve elementel analizleri ile kanıtlanmıştır. Hazırlanan bileşiklerin antifungal ve antibakteriyel etkileri,standart olarak mikonazol ve ampisilin kullanılarak, dilüsyon yöntemiyle saptanmıştır. Aktivite testlerinde Stap hylococcus aureus, Streptococcus faecalis,Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli gibi Gram (-) ve Gram (+) bakteriler, Candida parapsilosis, Candida albicans, Candida stellatoidea, Candida pseudotropicalis gibi maya benzeri funguslar kullanılmıştır. Sentezi yapılan bileşiklerin tümü antibakteriyel ve antifungal aktivite göstermesine rağmen bileşiklerin antibakteriyel aktivitelerinin, antifungal aktivitelerinden daha dikkate değer olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, nine new 3^4-piperazinomethyl)-2-benzothiazolinone derivatives have been synthesized by the reaction of appropriate 1- substituted piperazine with 2- benzothiazolinone and formaldehyde. The melting points and percentage of the yields of the compounds are given below. r^N HN N-R V_7 ^N HCHO / \ N-CH2-N N-R A v_y I IX58 The physical properties, Rf values on thin layer chromatography and UV absorption properties of the compounds have been determined. The structures of the compounds have been elucidated by IR, ^-NMR and elemantal analyses. Antifungal and antibacterial activities of the compounds synthesized have been determined by microdilution test using ampicillin and miconazole as standartln activity tests, Gram(+) and Gram(-) bacteria such as Staphylococcus aureus, Streptococcus faccalis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa and yeast-like fungi such as Candida parapsilosis, Candida albicans, Candida stellatoidea,Candida pseudotropicalis have been used. In spite of the fact that all compounds show antibacterial and antifungal activity it is seen that the antibacterial activities of compounds more significant than those of antifungal activities.