Alkol bağımlılarında aşerme ile ilişkili etmenlerin araştırılması
The factors related to craving in patients with alcohol dependence
- Tez No: 406753
- Danışmanlar: DR. NABİ ZORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Aşerme alkol bağımlılarında relaps sıklığını artıran en önemli etmenlerden birisidir. Daha önce yapılan çalışmalarda aşerme ile ilişkili bir çok bilişsel, duygusal ve davranışsal etmen tanımlansa da bu etmenler arasındaki karmaşık ilişkiler dikkate alınmamıştır. Bu çalışmada aşerme üzerine etkili etmenlerden birbirine zıt bilişsel süreçler olarak ruminasyon ve supresyon, bilişsel ve duygusal bileşenlerin etkileşimiyle oluşan endişe ve yeterli öngörü olmaksızın hareket etme eğilimi şeklinde tanımlanan dürtüselliğin aşerme üzerine etkisi araştırılmıştır. Böylece bu ön çalışma ile bilişsel, duygusal ve davranışsal etmenler arasındaki karşılıklı etkileşimlerin aşerme üzerine etkisi hakkkında genel bir fikir edinmek amaçlanmıştır. Çalışmaya AMATEM polikliniğine başvuran ve AMATEM servisinde yatarak tedavi gören, detoksifikasyon periyodunu tamamlamış 31 alkol bağımlısı hasta alınmıştır. Tüm hastalara Ruminatif Düşünme Biçimleri Ölçeği, Beyaz Ayı Supresyon Envanteri, Öfkeye İlişkin Derin Düşünme Ölçeği, Penn State Endişe Ölçeği, Obsesif Kompulsif İçme Ölçeği ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği olmak üzere öz bildirim ölçekleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE FACTORS RELATED TO CRAVING IN PATIENTS WITH ALCOHOL DEPENDENCE Craving is one of the most important factors which increases relapce rates in alcohol dependence. Many cognitive, affective and behavioral factors were found as related with craving by previous researches without taking the complex relationships between different parameters into attention. In this study, the predictive role of rumination and thought suppression as reverse cognitive processes, worry arising from the interaction of emotional and cognitive factors and impulsivity as the tendency to act prematurely without foresight on craving has been investigated. Thereby, we aimed to have a general idea about the effect of reciprocal interactions between different cognitive, emotional and behavioral factors on craving in a preliminary study. Thirty one patients with alcohol dependence in detoxification period were included in the study. All participants were investigated with self-reported scales of Obsessive-Compulsive Drinking Scale, Ruminative Thought Style Questionnaire, White Bear Supression Inventory, Anger Rumination Scale, Penn State Worry Questionnaire and Barratt Impulsivity Scale.