Altmışbeş yaş üstü ve altındaki hastalarda akut biliyer pankreatitin klinik seyir ve prognozunun karşılaştırılması
Comparing the clinical course and the prognosis of acute billiary pancreatitis between the patients at the age of under and over 65 years old
- Tez No: 406754
- Danışmanlar: UZMAN SEZGİN VATANSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
özet:Akut pankreatit, oldukça hafif formdan hayatı tehdit eden multi organ yetmezliklerine kadar giden ve değişken bir klinik tablo içerir. Çalışmamızda, akut biliyer pankretitli hastalarda, 65 yaş üstündeki hastaların 65 yaşın altındaki hastalara göre başvurudaki klinik bulugular, yakın ve uzun dönemli mortalite ve bunlara etki eden faktörlerin belirlenmesini amaçladık. Çalışmaya Nisan 2006 - Ekim 2013 yılları arasında başvuran 536 kadın ve 316 erkek, toplam 852 hasta alındı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğine başvuran ve yatarak tedavi görmüş olan hastaların tamamı elektronik kayıt sisteminden alındı ve retrospektif olarak değerlendirildi Akut biliyer pankreatiti olan hastalara BT kullanılarak yapılan skorlamada 65 yaş altı ve üstü grup arasında fark saptanmadı. Çalışmamızda kullanılan inflamasyon parametreleri olan WBC ve CRP yükselmesi, albümin düşmesi geriatrik hastalarda anlamlı düzeyde farklı saptandı. Laboratuvar parametrelerini içeren Glasgow skorlaması yaş faktöründen dolayı geriatrik hastalarda anlamlı saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT:Acute pancreatitis has a very changing clinical table. İn some cases its affects can be very simple but in some cases it can threaten lives of patients by causing multi organ deficiency. The aim of our study is to compare the patients who are over 65 and have acute billiary pancreatitis, with the patients who are under 65 yeras old. The comparison is made in terms of clinical diagnosis that is done in application, near and long term death rates and the factors which cause that situation. The study was conducted by using the inflamation 852 patients (536 female and 316 male) who had treatment between April 2006-October 2013. All the information abaut the patients was taken from the database of İzmir Katip Çelebi University-İ.A.E.H Gastroenterology department and was analysed retrospectively. The patients with acute billiary pancreatitis were rated by using CT and there did not detected any difference between the patients over the age of 65 and under the age of 65. İnflamation parameters such as increase in WBC, CRP and decrease in albumine were meaningfully different in geriatric patients. Glasgow score that contains labaratory parameters were detected to be meaningfull in geriatric patients because of age factor and it was also detected to be meaningfull without considering the age factor. (p< 0,0001) To guess the mortallity, scanning and biochemical parameters do not give enough information, but in patients over the age of 65 that have much more comorbidity it can be anticipated to meaningfull difference.