Ortopedik cerrahi hastalarınınpreoperatif anestezik değerlendirme hakkındabilgi tutum ve endişelerinindeğerlendirilmesi
Evaluation of orthopedic surgery patients' knowledge, attitudes and concerns about preoperative anesthetic evaluation
- Tez No: 862405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM GİRGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
GIRIŞ VE AMAÇ: Anesteziye ve cerrahiye ait kaygılar, operasyonu ve post-operatif iyileşmeyi olumsuz etkiler. Bu çalışmada operasyon veya sedasyon için anestezi polikliniğine başvuran ortopedik cerrahi uygulanacak hastaların anestezi hakkındaki bilgi, tutum ve endişelerinin saptanması amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Polikliniğine başvuran, 18-95 yaş aralığında, ortopedik cerrahi uygulanacak toplam 264 hastaya pre-operatif anestezi uygulamaları ile anestezi hakkında bilgi ve kaygı düzeyini ölçen bir anket uygulanmıştır. Ankette, demografik verilerin yanı sıra, hastaların anestezi hakkındaki bilgi ve tutumları incelenmiştir. BECK anksiyete ve depresyon ölçeği kullanılarak hastaların anksiyete düzeyleri belirlenmiştir. BULGULAR: Çalışmaya katılan hastaların %51,1'i kadın, %48,9 erkek, ortalama yaş araliğı ort±SS (Min.-Max.)51,98±17,23(18-80)'dır. Hastaların %57,4'ü 50 yaş üstündeydi. Hastaların %54,2'si ilkokul mezunuydu. %75,7'si şehirde yaşıyor %65,2'si evli ve %65,2'si bir işte çalışıyordu. Anestezi polikliniğine neden geldiğinin farkında olanlar %77,3 oranındaydı. Anestezi doktorunun ameliyathanede çalıştığını bilen hasta oranı ise %63,6 idi. Hastaların %71,2'si anestezinin uzman hekim tarafından uygulandığını biliyordu. Hastaların sadece %25,4'ü anestezi sırasında vital bulguların anestezist tarafından izlendiğini ifade etdi. Hastaların %40,9'u anestezi hakkındaki bilgileri önceki ameliyatlarından, %4,5'i ameliyat olan bir yakınından, %1,5'i ise televizyon, gazete gibi kaynaklardan edindiğini belirtmişti. Yaş, ikamet durumu ve eğitim durumlarına göre anestezi bilgi düzeyleri karşılaştırıldığında anesteziye dair farkındalığın, eğitim düzeyi üniversite olanlarda, 50 yaş üstünde olan ve şehirde yaşayan hastalarda arttığı belirlendi. Hastaların %48,9'unu anestezi doktorunun ameliyathane dışı görevlerinin (kardiyopulmoner resüsitasyon ekiplerinde, ağrı kliniklerinde, yoğun bakım ünitelerinde) olduğu bilmediğini belirtti. Hastaların %22,3'ünün anesteziden korktuğu saptandı (kadın hastaların %31,9'u, erkek hastaların %12,4'ü). Ayrıca kadın hastaların anestezi korku ve bilgi düzeylerinin erkeklerden daha yüksek olduğu görüldü. Hastaların %73,9'unda minimal anksiyete saptandı. Hastaların anksiyete düzeylerinin bilgi düzeyleriyle ilişkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Anxieties about anesthesia and surgery negatively affect the operation and post-operative recovery. The aim of this study was to determine the knowledge, attitudes and concerns about anesthesia in orthopedic surgery patients who applied to the anesthesia outpatient clinic for operation or sedation. MATERIALS AND METHODS: A questionnaire measuring preoperative anesthesia practices and knowledge and anxiety level about anesthesia was administered to a total of 264 patients between the ages of 18-95 years who applied to Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Anesthesiology and Reanimation Outpatient Clinic for orthopedic surgery. In the questionnaire, in addition to demographic data, patients' knowledge and attitudes about anesthesia were examined. Anxiety levels of the patients were determined using the BECK anxiety and depression scale. FINDINGS: Among the patients who participated in the study, 51.1% were female, 48.9% were male, and the mean age range was mean±SD (Min.-Max.) 51.98±17.23(18-80). 57.4% of the patients were over 50 years of age. 54.2% of the patients were primary school graduates, 75.7% lived in the city center, 65.2% were married and 65.2% were employed. Those who were aware of why they came to the anesthesia outpatient clinic were 77.3%. The proportion of patients who knew that the anesthesiologist worked in the operating room was 63.6%. 71.2% of the patients knew that anesthesia was administered by a specialist physician. Only 25.4% of the patients stated that vital signs were monitored by the anesthesiologist during anesthesia. 40.9% of the patients stated that they obtained information about anesthesia from previous surgeries, 4.5% from a relative who underwent surgery, and 1.5% from sources such as television and newspapers. When the level of anesthesia knowledge was compared according to age, residence status and education level, it was determined that awareness of anesthesia increased in patients with university education level, patients over 50 years of age and patients living in the city. 48.9% of the patients stated that they did not know that anesthesiologists had duties outside the operating room (in cardiopulmonary resuscitation teams, pain clinics, intensive care units). It was found that 22.3% of the patients were afraid of anesthesia (31.9% of female patients and 12.4% of male patients). In addition, female patients had higher levels of fear and knowledge of anesthesia than male patients. Minimal anxiety was found in 73.9% of the patients. Anxiety levels of the patients were found to be related with their level of knowledge.