Biyolojik sıvılarda lipid peroksitlerin tayini ve klinik öneminin değerlendirilmesi
- Tez No: 40677
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİLAL ÖZGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
103 ÖZET Lipid peroksidasyonu çeşitli hücresel fonksiyonlarda değişikliklere yol açan, serbest radikallerin aracılık ettiği bir reak siyonlar zinciridir. Bugün birçok hastalığın patojenezine LP'nun katkısı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada LP ile ilişkileri olduğu düşünülen romatoid artrit ve preeklampsi hastalık durumlarında LP'nun bir göstergesi olan plazma MDA düzeyleri ölçülmüş ve her iki hastalıkta da bu düzeylerin kontrollere kıyasla arttığı bulunmuştur. RA grubunda hastalık aktivitesi ile MDA düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığına bakılmış, ancak istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulunamamıştır. RA hastaları tedavilerinde kullanılan ilaç gruplarına göre sınıflandırılmış ve ilaçların MDA düzeyleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bazı grupların MDA düzeyleri arasında önemli fark gözlenmiştir. Her iki hastalık grubunda da serumun antioksidan aktivitesin- den büyük ölçüde sorumlu olan seruloplazmin düzeyleri oksidaz ak tivitesi cinsinden ölçülmüş ve LP'na karşı koruyucu rolü olan bu protein ile MDA düzeyleri arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Hem RA hem de preeklampsi hastalarında bu iki parametre arasında kuvvet li ilişki tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
104 SUMMARY Lipid peroxidation is a free radical mediated chain reaction and is capable of altering many cell functions. Today LP is thought to play an important role in pathogenesis of many diseases. In this study the plasma MDA levels, which is an indicator of LP, were measured in RA and preeclamptic patients, which are two disease statements that LP is known to involve in. Elevated MDA levels were found in RA and also in preeclampsia. The correlation between disease activity and MDA levels in RA was investigated, but no statistically significant correlation was found. RA patients were divided into groups depending on their drug therapy and the effects of drugs on MDA levels were investigated. A significant difference was found between MDA levels of some therapy groups. Ceruloplasmin, which is responsible for most of the serum antioxidant activity, was measured by its oxidase activity in RA and preeclamptic patients and results were used to find the correlation, if any, between MDA levels and Cp. High correlation was found in both RA and preeclampsia.