6-açil-3-piperazinometil-2-benzoksazolinon türevleri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 40678
  2. Yazar: NESRİN GÖKHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
68 7.ÖZET Bu çalışmada 6-açil- ve 6-açil-3-(4-sûbstitüe pipera2m-l-fi)metil-2-benzoksazo- linon yapısında 10 bileşiğin sentezi yapılmış, analjezik etkileri incelenmiştir. Çalışmamızda başlangıç maddesi olarak kullanılan ve yeni bir bileşik olan 6-(4- bromobenzoil)-2-benzoksazolinon (Bileşik 1) ve literatürde kayıtlı diğer 6-açil-2-ben- zoksazolinonlar aromatik karboksilli asitlerin polifosforik asitli ortamda 2-benzok- sazolinon ile reaksiyonu sonucu hazırlanmıştır. Daha sonra 6-açil-2-benzoksazolinon formaldehit çözeltisi ve 1-sübstitüe piperazin türevleri ile reaksiyona sokularak 6-açil-3- (4-sübstitüe piperazin-l-il)metil-2-benzoksazolinon yapısında 9 bileşiğin sentezi yapıl mıştır. Sentezi yapılan bileşiklerin fiziksel özellikleri, Rf değerleri ve UV absorpsiyon özellikleri tespit edilmiş; İR, 1H-MMR spektroskopik yöntemleri ve elementer analizleri ile yapıları kanıtlanmıştır. Hazırlanan bileşiklerin analjezik etkileri Aspirin referans alınarak (değiştirilmiş Koster Testi ile incelenmiştir. Bileşiklerden 5 tanesinin analjezik etkisi Aspirinin, kinden daha yüksektir. Özellikle 6(4-metoksibenzoil)-3-[[4-(4-nitrofenil)piperazin-l-il ]]-2-benzoksazolinon,un (Bileşik 10) analjezik etkisi (% 60.59) diğerlerine oranla daha yüksek olarak bulunmuştur.69 Tablo 4 : 6-Açil- ve 6-açil-3-piperazinometil-2-benzoksazoli nonlar \ / -N-R' \>A>
Özet (Çeviri)
70 8. SUMMARY İn this study, ten 6-acyl- and 6-acyl-3-(4-substituted piperazine-l-yl)methyl-2- benzoxazolinones were synthesized and their analgesic activities were also tested. In first step, three compounds having 6-(4-substituted benzoyl)-2-benzo_ xazolinone structure were synthesized by reacting 2-benzoxazoHnone with aromatic carboxylic acids in the presence of poryphosporic acid. Then 9 new 6-acyl-3-(4- substituted piperazine-l-yl)methyl-2-benzoxazolinone were prepared by treating 6- acyl-2-benzoxazolinone with 1 -substituted piperazine and formaldehyde Physical properties, Rf values and UV absorption data of the synthesized compounds have been determined and their chemical structures proved by their IR, ^-NMR and microanalysis results. Analgesic activity of the synthesized compounds were tested by modified Koster Test using Aspirin as reference. Analgesic activities of five compounds were found higher than that of Aspirin. Among these compounds, analgesic activity of 6-(4- methoxyrbenzoil)-3-[[4-(4-nitroph (%60.59) (Compound 10) was found higher than those of others.Table 4 : 6-acyl- and 6-acyl-3-piperarinomethyI-2-benzoxazolinones. 71 RA\ i -N-R'