Adrenal kitlelerin endokrinolojik fonksiyon, radyolojik görüntüleme ve patoloji sonuçlarının postoperatif analizi
function endocrine tumors of the adrenal , radiological and pathological findings analysis of post-operative
  1. Tez No: 406775
  2. Yazar: SELMAN ERENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ABDULLAH SERKAN YENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ağustos 2002 tarihinden Şubat 2015 tarihine kadar opere edilmiş veya biyopsi yapılmış toplam 181 hastanın verileri DEÜTF hastanesi arşivi kullanılarak elde edilmiştir. Hastalarla ilgili veriler hem hasta dosyalarındaki bilgilerden hem de hastane bilgi sistemindeki verilerden sağlanmıştır. Bu çalışmada yapılan radyolojik ve patolojik değerlendirilmelerin analizi ile görüntülemelerin ayırt etmekte zorlandığı kitlelerin histolojik ipuçları elde edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca ilgili bölümlerin geriye dönük incelemeler ile elde edilecek olan bu verilerden ön tanılarını kontrol etmeleri ve yeniden gözden geçirmeleri sağlanacaktır. Çalışmamızda hastanemizde yapılan adrenalektomileri ve biyopsileri inceledik. Hangi klinik ve radyolojik karar ile hastaya operasyon kararı alınmış ve sonuçta bu kitlenin histopatolojisi verilen operasyon kararını destekliyor mu? Radyolojik bulgular ile histopatolojik sonuçlar korelasyon gösteriyor mu? Çalışma sonucunda kitlelerin histolojik natürleri ortaya konmuştur. Cerrahi endikasyonlarına baktığımızda oranlar şöyle sonuçlandı: feokromasitoma olanlar %14,6 , primer hiperladosteronizm olanlar (Conn sendromu) %9,6 ,metastaz şüphesi olanlar %23,0 ,primer adrenokortikal kanser olanlar %3,4 , subklinik Cushing's sendromu olanlar %6,7 , androjen üreten tümör olanlar %0,6 , konjenital adrenal hiperplazi olanlar %0,6 , bilateral adenal hiperfonksiyon olanlar %3,4 , aşikar Cushing's sendromu olanlar %15,7 , subklinik Cushing's sendromu ara değerleri olanlar %3,9 insidental feokromasitoma olarak bulunanlar %1,7 , cerrahi nedeni saptanamayanlar %1,1 , adrenal hematom olanlar %0,6 , hiperfonksiyonu olmayanlar %15,2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Retrospective analysis of the operated patients with adrenal masses between 2002-2015 This retrospective study was performed on 181 patients with adrenal masses who operated in the Medical Faculty of Dokuz Eylul University between 2002 and 2015. We use patient's archival file and the hospital information system. It has attempted to obtain histological tips of the adrenal masses with patient's evaluations of radiological and pathological analysis performed in this study. We examined the adrenalectomy and fine needle aspiration in our hospital. We examined surgery causes and histological results. In addition this retrospective analysis provide to check pre-diagnosis and reconsideration by related departments. It examined of correlation between radiological findings and histopathological results. It has resulted in rates;it is found pheochromocytoma 14,6 percent, primary aldosteronism 9,6 percent, metastasis 23,0 percent, adrenocortical carcinoma 3,4 percent, subclinical Cushing's syndrome 6,7 percent,androgen-secreting adrenal tumors 0,6 percent, congenital adrenal hyperplasia 0,6 percent, with bilateral adrenal hyperfunction 3,4 percent, overt Cushing's syndrome 15,7 percent, incidental pheochromocytoma 1,7 percent, reason of surgery unknowns 1,1 percent, adrenal hematoma 0,6 percent, nonfunctional 15,2 percent.