Lenfoma hastalarında kemoterapinin yaşam kalitesi ve hastaların duygu durumları (anksiyete, depresyon) üzerine etkisi
The effect's of chemotherapy on quality of life and emotional status (anxiety, depression) in lymphoma patients
- Tez No: 406793
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ALACACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Lenfomalar; Hodgkin Lenfoma (HL) ve non-Hodgkın Lenfoma (NHL) olmak üzere 2 gruba ayrılır. Son yıllarda modern tıp teknolojilerindeki gelişmeler sonucu tanı koymada ve tedavi edilebilirlikte artış nedeni ile tedavi sırasında ve sonrasında gelişen psikiyatrik komplikasyonlar ön plana çıkmaktadır. Lenfoma tanısı ile izlenen ve tedavi gören hastalarda normal popülasyona kıyasla daha fazla oranda geçici veya süreğen bitkinlik durumu ve depresyon hali önceki çalışmalarda ortaya konmuştur. Türk toplumunda çeşitli kanser tiplerinde yapılmış olan yaşam kalitesi analizleri literatürle uyumlu bulgular içerse de lenfoma için mevcut durumu tanımlayacak yeterli veri veya çalışma mevcut değildir. Çalışmamızda, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Hastanesi Erişkin Hematoloji Kliniğinde tanı konmuş lenfoma hastalarının tedavi sürecinde ve tedavi bitimini takip eden dönemde Beck Depresyon Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği ve EORTC-QLQ C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği'ni kullanarak depresyon, kaygı, umutsuzluk durumlarını ve yaşam kalitesi durumlarını incelemeyi ve bu değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkilerini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmaya HL ve NHL tanısı olan ve anketleri yanıtlamayı kabul eden yeni tanı ve tedavi almakta olan 75 hasta dâhil edildi. Bu hastalardan 35' i ile tedavi sonrası izlemde tekrar anket değerlendirmesi yapıldı. Yeni tanı almış ve tedavi almakta olan hastaların %24.2' sinde (%7.1' inde ciddi depresyon) ve tedavi sonrası izlemde olan hastaların %17.1' inde depresyon saptanmıştır. Umutsuzluk düzeyi tedavi sonrası izlemde olan ve tedavi sonrası tam remisyonda olan hastalarda daha yüksek olduğu görülmüştür. Tedavi sürecinin hastaların fiziksel, emosyonel, sosyal ve ekonomik dengelerinin bozduğu ve yaşam kalitelerini düşürdüğü saptanmıştır. Bu nedenle lenfoma tedavisinde gözetilmesi gereken ana ilke; sadece sağkalımın iyileştirilmesi değil, hastaların psikolojik bozukluklarını belirleyerek bunlara yönelik çözüm yolları bulmak ve yaşam kalitelerini koruyarak sağkalımın iyileştirilmesi olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Lymphomas divided into two groups as Hodgkin's lymphoma (HL) and non-Hodgkin's lymphoma (NHL). In recent years, as a result of advances in modern medical technology, availability of diagnosis and treatment was increased. Thus the psychiatric complications during and post treatment have attracted much attention. In previous studies has been demonstrated that compared to the normal population, there is more temporary or chronic tiredness and depressed mood in patients who diagnosed and treated with Lymphoma. In Turkish society, quality of life analyzes in various types of cancer are compatible with the literatures, but there is insufficient datas or studies to define the current situation for Lymphoma. In our study, we evaluated the patients who diagnosed lymphoma at Dokuz Eylul University Faculty of Medicine and Adult Hematology Clinic of Izmir Katip Celebi University Hospital. We aimed to demonstrate the status of depression, anxiety, despair and quality of life and the relationship with each of these variables with using Beck Depression Scale, Beck Hopelessness Scale, State Trait Anxiety Inventory and EORTC-QLQ C30 Quality of Life Scale. 75 newly diagnosed and treated patients were included in this study, who agreed to answer the questionnaire. These patients were re-assessment questionnaires during follow after treatment with 35. Depression was identified %24.2 of newly diagnosed or treated patients (%7.1 severe depression) and %17.1 of post treatment control patients. Hopelessness level was significantly higher in during follow after treatment patients and in patients with complete remission after treatment. It was found that quality of life decreased in treatment process and the physical, emotional, social and economic balance is disrupted. Therefore the main principles to be considering in lymphoma treatment is not only to improve survival, but also identifying the psychological disorders of patients and find solutions for them and improving survival with preserving their quality of life.