Hodgkin lenfoma ve hodgkin dışı lenfomalı hastaların tedavi öncesi-sonrası hayat kaliteleri ve kaygı düzeylerinin psikososyal açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 22389
  2. Yazar: PELİN ERBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
70 VII. ÖZET Çalışmamızda Hodgkin lenfoma ve Hodgkin Dışı lenfoma tanısı konmuş, 50 olguda, tedavi öncesi ve sonrası hayat kaliteleri (HK) ile, durumluk kaygı dü zeyleri psikososyal açıdan incelemeyi amaçladık. Hastalarla yapılan görüşmeler tedavi öncesi ve sonrası olarak iki aşamalı olarak düzenlendi. Veriler SPSS programı ile değerlendirilmiş; yüzdeleme, ki-kare, studunt Mesti ve korelasyon kullanılmıştır. TÖHK ve TSHK'nın yaş, eğitim ve Kamofsky Performans Statüsü ile ista tistiksel açıdan anlamlı olduğunu; fakat hastalığın evrelemesi açısından bir anlamlılık bulunamamıştır. Durumluk Kaygı düzeyinin yaş, eğitim, hastalığın öznel tanımlanması ile istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişkide olduğunu; kemoterapinin ve yan etkileri nin diğer tedavi şekillerine göre Durumluk Kaygı düzeyini daha çok etkilediğini belirledik. Hastalar tarafından TSHK ile ilgili olarak bildirilen şikayetlerin en önem lilerinin enerji kaybı (% 58), saç dökülmesi (% 48), libido kaybı (% 46) ve bulan tı (% 46) olduğudur.
Özet (Çeviri)
71 - VII. SUMMARY In this study, we aimed to analyse the quality of life (QOL) before and after treatment and state anxiety levels after the treatment in 50 patients newly diagnosed as having Hodgkin's disease and non Hodgkin lymphoma from the psychosocial point of view. Patients were interviewed in two stages which can be caracterised before and after treatment. For statistical analyses we used chi-square, student t-test and correlation by using SPSS statistical package. The QOL before and after treatment are statistically related to age, education and Karnofsky Performance Status, but not with the stage of the disease. There is a statistically meanful relation between the state anxiety levels with age, education and the subjectif meaning of the illness. Chemotherapy and the side effects influence the state anxiety levels more than the other treatment modalities; patients complained mostly from the loss of energy (% 58), alopecia (% 48), loss of libido (% 46) and nausea (% 46).