Icast – R: Uluslararası çocuk istismarını sorgulama- retrospektif yöntemi ile 2014- 2015 Eğitim- Öğretim yılında, Tıp Fakültesi dönem ı öğrencilerinde çocuk istismarının ve ihmalinin geriye dönük sorgulanması
A retrospective study with icast-r (ispcan child abuse screening tools-retrospective) questionnaire for determination of child abuse in first year medical students in 2014-2015 academic year
  1. Tez No: 406798
  2. Yazar: ERDEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL UĞUR BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çocuk istismarı ülkemizde ve dünyada önemli bir sorundur. Ülkemizde çocuk istismar ve ihmalinin yaygınlığını bildiren kesin veri henüz bulunmamaktadır. Bunun sağlanması; uluslararası kabul görmüş ortak bir anketin kullanılması ile olabilir. Çalışmamızda; 'Uluslararası Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği- ISPCAN' tarafından hazırlanan, uluslararası kabul görmüş 'ICAST- R, Genç Erişkinler İçin Retrospektif Ölçeği' kullanarak Tıp Fakültesi Dönem I öğrencilerinde 18 yaşından önce istismara uğrama yaygınlığını saptamayı hedefledik. Ayrıca ülkemizde ICAST-R ölçeği ile yapılmış olan ve yapılacak çalışmalardan elde edilen veriler ile birlikte ülkemizde çocuk istismarı yaygınlığının saptanmasına katkıda bulunmayı amaçladık. Ölçeği tam olarak cevaplayan 173 öğrencinin %51,4'ü 18 yaşından önce fiziksel, duygusal ya da cinsel istismar türlerinin en az biri ile karşılaştığını belirtmiştir. Fiziksel, duygusal ve cinsel istismara uğrama oranları sırası ile %23,1, %40,5 ve %11 olarak saptanmıştır. 18 yaşından önce en az bir tür istismara uğrama ile erkek cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Fiziksel ve duygusal istismara uğrama ile erkek cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Cinsel istismara uğrama ile cinsiyet arasında ilişki saptanmamıştır. Ülkemizde çocuk istismarını ve ihmalini önlemeye yönelik çabalar artmaktadır. Ancak çocuk ihmal ve istismarı günümüzde de yaygın olarak görülmekte ve önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Çocuk ihmal ve istismarının yaygınlığının ve risk faktörlerinin belirlenmesi farkındalığın artırılması için önem taşımaktadır. Ülkemize ait güvenilir verinin elde edilebilmesi için bu alanda yapılmış daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Child abuse is an important problem both in the world and in Turkey. We do not have certain and sufficent data for the frequency of child abuse in Turkey. We need more studies to be done with internationally accepted instruments. In our study, we aimed to determine the prevelance of child abuse in a population of medical school students in their first year. We used ICAST–R (“retrospective”) instrument designed by The International Society for Prevention of Child Abuse and Neglect (ISPCAN). We also aimed to contribute to data pool for determination of the prevalence of child abuse in Turkey. Of 173 students who completed the survey, 51,4 percent are found to be subjected to at least one type of child abuse (physical, emotional or sexual). The prevalence is higher in male gender and the difference is statistically significant. Physical, emotional and sexual abuse exposure rates are found to be ; 23,1%, 40,5% and 11% respectively. Physical and emotional abuse rates are higher in male gender and the difference is statistically significant. We did not found a statistically significant association with gender and sexual abuse. Efforts to prevent child abuse and neglect are growing in our country. But yet it is seen frequently and still an important problem. It is important to determine the prevalence and risk factors for child abuse to raise awareness. We still need more studies to have reliable data for our country.