Serum D vitamin düzeyi ile lipidlerin ilişkisi
Relationship with serum vitamin D levels and lipids
  1. Tez No: 406797
  2. Yazar: ÖZGÜR MELETLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
D vitamini eksikliğinde Kardiyovasküler Hastalık (KVH) riski ve buna bağlı mortalitede artış olduğu bilinmektedir. D vitamini birçok hormon ve enzimin sentezini kontrol etmektedir. Araştırmamızda D vitamin düzeyi ile lipidler arasındaki ilişkiyi retrospektif olarak incelemeyi planladık. Ocak 2011-Ağustos 2013 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde serum D vitamini ve serum lipidleri bakılan 18 yaşından büyük tüm hastalar incelemeye alındı. Akut/kronik böbrek veya karaciğer hastalığı olan, transplantasyonlu hastalar, kanser öyküsü olan ya da lipid metabolizmasına etki eden ilaç tedavisi alan hastalar ( statinler , fibratlar , retinoik asit , siklosporin… ) inceleme dışı tutuldu. Araştırmaya dahil edilen bireyler serum D vitamin düzeylerine göre 3 gruba ayrıldı (30 ng/ml). 3 grup arasındaki laboratuvar ve demografik verilerin karşılaştırılması One-Way ANOVA testi kullanılarak yapıldı; gruplar arasında anlamlı bir fark saptandığında bu farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Pearson's korelasyon analizi kullanıldı. Veriler ortalama ± standart sapma olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It's well known that vitamin D deficiency is associated with cardiovascular morbidity and mortality. Vitamin D controls the synthesis of several hormons and enzymes. In this study we aimed to analyse the association of serum vitamin D levels with serum lipid levels retrospectively. All patients 18 years of age or older whose serum vitamin D and lipid levels are studied in our institution between January 2011 and August 2013 are enrolled. Patients with acute/chronic kidney or liver disease, patients with transplantation, patients with cancer or those who is under treatment with any lipid modifier drug (statins, fibrates, retioic acid, cyclosporine…) are not included. Patients who are included are then divided into 3 groups based on their serum vitamin D levels (30 ng/ml). One-Way ANOVA test was used to compare the demographic and laboratory findings of groups; when there was a significant difference between groups, Bonferroni post-hoc anaylsis was performed to understand which group was the cause of difference. Pearson's correlation analysis was performed to search the association between serum vitamin D and serum lipid levels. Data are presented as mean±standard deviation. A p value of