Tek yönlü varyans çözümlemesi sonrasında çoklu kıyaslama yöntemleri: mitral valve prolapsus (MVP) düzey grupları arası bir uygulama örneği
  1. Tez No: 40681
  2. Yazar: LEYLA ÇEHRELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ŞÜKRÜ ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
VII. ÖZET İkiden daha fazla gruplarda, tek bir etki veya değişken, ortalama olarak aynı olup olmadığının test edileceği durumlarda tek yönlü varyans analizi kullanılır. Analiz sonucunda ortalamaların farklı olduğu saptandığında, hangi grup ortalamalarının farklı olduğu bilinmek istenmektedir. Bu amaçla da çoklu karşılaştırma yöntemleri uygulanması gerekmektedir. Bu yöntemlerden başlıcalan : En Küçük Önemli fark ( LSD ) yöntemi, Tukey ( HSD ) yöntemi, Seherle yöntemi, Student-Newman-Keuls yöntemi, Duncan yöntemi ve Dunnett yöntemidir. Çalışmamızda Koşuyolu Kalp Araştırma Hastanesinde ekokardiyografi ile tanımlanan ve hafif, non klasik ve klasik olarak aynmlanan 96 MVP hastasının 32 kişilik sağlıklı denetim grubuyla kıyaslamak için tüm olgulara ait yaş, cinsiyet, MVP düzeyi ve DE indeks değerlerine ait veriler kullanılarak uygulama yapılmıştır. -36-
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY One Way Analyse of Variance is used when the mean of one effect or variable is compared between more than two groups. When it is shown that the means are different at the end of an analyse, the fact that which means of the groups are different is to be learned. For this purpose, Multiple Comparison Procedures must be applied. The main types of these procedures are; The Least Significant Procedure ( LSD ), Tukey*s Procedure ( HSD ), Scheffe's Procedure, Student-Newman-Keuls Procedure, Duncan's Procedure and Dunnett's Procedure. In our study, the application is done by using the data concerning the age, sex, MVP degrees and DE index measures of 96 MVP patients who are defined with echocardiography and who are classified as light, non-classic and classic in Koşuyolu Heart Research Hospital in order to compare these 96 MVP patients with the healthy control group that has 32 people. -37-