Tek akciğer ventilasyonunda serebral oksimetrinin, nabız oksimetrisi ve arteryel parsiyel oksijen basıncı ile korelasyonu
The correlation of cerebral oximetry with pulse oximetry and arterial oxygen pressure in single lung ventilation
- Tez No: 406807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, TAV yapılan göğüs cerrahisi vakalarında, uygun oksijenasyonun sağlanabilmesi için kullanılmaya başlanan serebral oksimetrinin, rutin monitörizasyonda kullanılan nabız oksimetri ve arteryel parsiyel oksijen basıncı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini yapılması planlandı. Çalışmamız Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi ameliyat odasında gerçekleştirildi. Etik kurul onayı alındıktan sonra, bilgilendirilmiş onam formunu imzalayan, en az 1 saat TAV uygulanması planlanan ve pnömonektomi hariç torasik cerrahi geçirecek, ASA (American Society of Anesthesiologist ) I-II risk indeksinde, 18-60 yaş arası, 13 kadın, 17 erkek toplam 30 hasta çalışmaya alındı. Serebral oksijenasyon monitörizasyonu için (INVOS TM 5100C®, Covidien, ABD) sensörleri sağ ve sol frontal loblara denk gelen alın bölgesine yapıştırılıp ölçüm alındı. Tüm operasyon boyunca hastalar cerrahiye göre en az bir kez ve 1 saat sürecek şekilde TAV a alındı. Operasyon boyunca 5'er dakikalık aralıklarla hemodinamik parametreler (KAH, SAB, DAB, OAB) ile ETCO2, SpO2, sol ve sağ ScO2değerleri kaydedildi. T1, T2, T3, T4 ölçüm zamanlarında arteryel kan gazı (AKG) örneği alındı. T1: Preoperatif anestezi indüksiyonu öncesi; T2: ÇAV 30. dakika, T3: TAV 30. dakika, T4: TAV 60. dakika. ScO2 ile SpO bazı ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon tespit edilirken (p0,05). Serebral oksimetri monitörizasyonun, TAV da serebral oksijenasyon için önemli bir ölçüt olan arteryal oksijenasyon ile uyumunun tespit edilebilinmesi için daha büyük hasta gruplarında yapılacak randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç olunduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to evaluate the relation of cerebral oxymetry which is recently started to be used to provide adequate oxygenation with routinely used pulse oxymetry and arterial partial oxygen pressure in the SLV used surgeries. Our study is runned in Ministry of Health Sakarya Research and Training Hospital thoracic surgery operating room. After the permission of the ethical council, ASA (American Society of Anesthesiology) I-II risked, 18-30 years old, 13 women, 17 men total 30 patients who signed our informed consent form included to our study. They were planned a thoracic surgery with minimum 1 hour of SLV except pnomectomy. (INVOS TM 5100C®, Covidien, ABD) sensors were sticked to forehead regions correlated to right and left frontal lobes for cerebral oxygenation monitorization. Patients undergone at least once and min one hour SLV during whole operation. Hemodynamic parameters (HR, SAP, DAP, MAP), EtCO2, SpO2, right and left ScO2 were recorded simultaneously with ABG every five minutes during operation. ABG samples were taken at T1, T2, T3, T4 measurement times. T1: before anesthesia induction; T2: DLV 30th minute, T3: SLV 30th minute, T4: SLV 60th minute. Statistically significant correlation (p0,05) between ScO2 and PaO2 was obtained. We are in opinion of that we are in need of randomized controlled studies with bigger patient groups to determine the coordination of cerebral oxymetry monitorization and arterial oxygenation which is an important measurement of cerebral oxygenation in SLV.