Crowe tip ıv koksartrozlu olgularda kısaltma osteotomili kalça protezi kısa dönem sonuçları
Short-term results of shortening osteotomy and total hip replacement crowe TYPE IV dysplastic coxarthrosi̇s cases
- Tez No: 406811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ŞANEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Crowe tip IV gelişimsel kalça displazisine sekonder osteoartrit gelişen hastaların, kısaltma osteotomili çimentosuz total kalça protezi ile tedavisinin kısa dönem sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmamıza 2010-2014 yılları arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda aynı cerrah tarafından total kalça artroplastisi uygulanan, gelişimsel kalça displazisi zemininde koksartrozu mevcut bulunan, Crowe tip 1,2,3,4 gruplarındaki toplam 58 kalçanın, Crowe tip 4 grubundaki 14(%24) kalça dahil edildi. Sonuç olarak 9 hastanın 14 kalçası değerlendirildi.Çalışmada yer alan 9 hastanın 9'uda kadın olup, olguların yaşları 42 ile 52 arasında ve ortalama 46,57±3,15 idi. Ameliyat olan hastaların her bir kalça için takip süresi 12 ay ile sınırlandırılmıştır. Beş hasta bilateral olarak ameliyat edildi. Üç kalçaya önceden periasetabular ve femoral osteotomi uygulanmıştı. Hastaların preoperatif ve postoperatif 6. ay ve 1. yıl kontrollerindeki Harris kalça puanları, Oswestry skalası, VAS kalça ve bel ağrı skalası ve SF36 yaşam kalite indeksleri hesaplandı. Ameliyat öncesi41,86±8,63 olan Harris kalça skorunun, yapılan 6. ay kontrolünde ortalama 85.46±2.51'e, yapılan 1.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study,we evaluated the short term results of cementless total hip replacement with shortening osteotomy at Crowe typeIVhips who developed secondary osteoartritisdue to developmental dysplasia of the hip. Our study included14 (24%) Crowe type IV dysplastic hips from group of Crowe type 1,2,3,4 dysplastic patients with coxarthrosis which applied total hip arthroplasty by the same surgeon at Maltepe University Medical Faculty Orthopaedics and Traumatology Departmentbetween2010-2014years. As a result, 14 hips of 9 patients were evaluated. All 9 patients in the study were women between age 42 to 52 and the average age of the patients was 46.57 ± 3.15.Follow-up for each of the patients with hip surgery is limited to 12 months. Five patients were operated bilaterally. Threehips had been treated with periacetabular and femoral osteotomypreviously.Harris hip scores, Oswestry scores, hip and back pain VAS scale and SF36 quality of life indices of all patients was calculated and evaluated preoperatively andat 6 months and 1st year postoperatively.