Gebelikte distresin tanımlanması
Description of distress in pregnancy
- Tez No: 406810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Araştırma, gebelikte distresi belirlemek amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı özellikte olan bu araştırmanın evrenini Haziran – Kasım 2014 tarihleri arasında, Sağlık Bakanlığı-Erzincan Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Polikliniğine başvuran 12 hafta ve üzeri gebelik haftasındaki gebeler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini olasılıksız örneklem yöntemiyle seçilen 600 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Gebe Bilgi Formu' ve 'Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği' (Tilburg Pregnancy Distress Scale -TPDS) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, Kruskall Wallis Varyans analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız gruplarda t testi, Pearson korelasyon analizi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular:Araştırmaya katılan gebelerin %33'ünün distres yaşadığı, %67'sinin ise distres yaşamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research has been made to determine the distress during pregnancy. Material and Method: Research was done as descriptive. Population of this research was consisted of women who are pregnant in 12 week or more that applied between 2014 June and November to The Ministry of Health – Erzincan University Mengücek Gazi Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic. Sample of this research was consisted of the pregnant that are in the week of 12 of pregnancy or more and they were selected by improbable accidental sampling method. Pregnancy Information Form and Tilburg Pregnancy Distress Scale (TPDS) were used to gather data. In the section of assessment of data, number, percentage, average, Kruskall Wallis Analysis of Variance (ANOVA), in the independent groups t test and Pearson analysis of correlation and Mann-Whitney U test were used. Results: It is identified that 33% of pregnant who participated the research lived distress and 67% of pregnant did not live distress.