Batın cerrahisi uygulanan BMI>30 üzerinde olan obez hastalarda nöromüsküler bloğun geri döndürülmesinde neostigmin ve sugammadeksin karşılaştırılması
Abdominal surgery of BMI> 30 comparison on the obese patients neostigmine for neuromuscular block is returned to you sugammadek
- Tez No: 406813
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesinde genel anestezi altında açık veya laparoskopik batın cerrahisi planan ASA I-IIIII(American Society of Anesthesiologists), BMI≥30 un üzerinde olan ,18-65 yaş hastalarda yapıldı. Noninvaziv monitorizasyonla birlikte nöromuskuler monitorizasyon için TOF - Watch (Organon Teknika,Boxtel, Hollanda) uygulandı. Anestezi indüksiyonunda;intravenöz pentotal (3-6mg/kg) ,remifentanil 1 mcg/kg, idamesinde inhalasyon anesteziği sevofloran % 2-3 ve %50 oksijen+ %50 N2O kullanıldı. Uyarıya yanıt alındıktan sonra hastaya vekuronyum 0.1 mg/kg verildi. Train of four (TOF) yanıtların kaybolduğu (TOF sayısı 0) anda trakeal entübasyon uygulandı. Cerrahi dönem ise; hastanın kliniğine göre ve TOF değerinin 0-2 arasında olacak şekilde (cerrahinin türüne göre) 0.01 -0,02 miligram/kilogram (mg/kg) vekuronyum ile ek doz uygulandı. Derlenme döneminde ise nöromuskuler bloğun geri döndürülmesinde TOF sayısının 2 nin üzerinde ve klinik olarak diyafram haraketlerinin başlanması beklendi. Nöromuskuler bloğun geri döndürülmesinde sugammadeks (grup sug) 2mg/kg ve neostigmin (grup neo) 0.05mg/kg ile birlikte atropin 0,02mg/kg uygulandı . TOF oranı 0.9 olduğunda ve hastanın klinik değerlendirilmesi sonucu extübe edildi. Grup sug ve neo hastalarda T2'den TOF oranı 0.9'a ulaşma süresi sırasıyla 3,7 dk (dakika) ve 14 dk idi.
Özet (Çeviri)
This study is performed in operating rooms of ESOGU Faculty of Medicine Hospital. Patients are ASA I-II-III(American Society of Anesthesiologists), BMI≥30 , aged 18-65 years old, undergoing laparoscopic abdominal surgery with general anesthesia. Non invasive monitorisation and TOF monitorisation is performed. TOF - Watch (Organon Teknika,Boxtel, Holland) For anesthesia induction, intravenous penthotal (3-6mg/kg) ,remifentanyl 1 mcg/kg is used. For anesthesia maintenance inhalation anesthetic sevoflorane % 2-3 and %50 O2+ %50 N2O is used. After adequate response is acquired after stimulus, vecuronium (0.1 mg/kg) is administered. At the moment of diminished train of four (TOF number is 0) responses, tracheal intubation is performed. During surgical operations, additional vecuronium doses are administered where TOF should be between 0-2 according to patients' clinical condition and also according to the surgery type. Additional vecuronium doses are administered 0.01 -0,02 miligram/kilogram (mg/kg). During recovery period, we waited for TOF to be >2 and clinical diaphragmatic movements are seen. For neuromuscular block reversal, sugammadeks (group sug) 2mg/kg and neostigmin (group neo) 0.05 mg/kg plus atropin 0,02mg/kg are administered. When TOF ratio is 0.9 and clinical condition of patient is alright, extubation is done. Group sug ve group neo patients durations are respectively (TOF from 2 to 0.9) 3,7 minutes and 14 minutes.