Sık ventriküler erken vuruları olan hastalarda, sol atriyum hacimlerinin gerçek zamanlı üç boyutlu ekokardiyografi ile ve sol atriyum fonksiyonlarının 'speckle tracking' kaynaklı 'strain' inceleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of left atrial volumes with real time three dimentional echocardiography and left atrial functions with speckle tracking based strain modality in the patients with frequent ventricular premature complexes
- Tez No: 406853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN YURDAKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç:Sık ventriküler erken vuruları (VEV) olan hastalarda sol atriyumda (SA) yapısal ve fonksiyonel değişiklikler görülebilir. Çalışmamızda, koroner arter hastalığı (KAH) olmayan, sık VEV ve sol ventrikül (SV) ejeksiyon fraksiyonu (EF) normal olan hastalarda,SA yeniden şekillenmesinin gerçek zamanlı üç boyutlu ekokardiyografik (3BE) hacim analizi ve“speckle tracking ekokardiyografi”(STE) kaynaklı“strain”inceleme yöntemi ile gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza, 24 saatlik ritm monitorizasyonu ile belirlenmiş sık VEV olan 41 hasta (ortalama yaş: 45.74±3.34 ve % 55 erkek) ve yaş ve cinsiyet olarak uyumlu 20 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Sol ventrikül sistolik fonksiyonları konvansiyonel ekokardiyografik parametreler ile incelenmiştir. Gerçek zamanlı 3BE analizinde, rezervuar (RV), konduit (CV) ve kontraktil (AV) fazlar sırasında LA hacim ölçümleri yapılmıştır. ST kaynaklı analizlerde, SA global sistolik“strain”(S), erken diyastolik“strain rate”(ESRd) ve geç diyastolik“strain rate”(GSRd) parametreleri incelenmiştir. Sonuçlar: Sol ventrikül diyastol sonu çapı, sistol sonu çapı ve EF değerleri açısından hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.Sık VEV olan hastalarda, kontrol grubuna gore, LA RV (41.3±2.67 ml, 30.9±4.67 ml; p=0,0001), CV (21.48±1.61 ml,18.50±2.78 ml ; p=0,0001) ve AV ( 11.78±1.61 ml, 9.35±2.27 ml; p=0,0036) değerlerinde anlamlı artış saptanmıştır.“Strain”analizlerinde ise LA global sistolik S (% 9.97±1.01, %33±2.71 ,p=0,0001), ESRd (1.67±0.32 s¯¹ , 2.22±0.64 s¯¹ ; p=0,01) ve GSRd (2.48±0.2 s¯¹,3.1±0.2 s¯¹ ; p=0,001) parametrelerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak azalmış olduğu görülmüştür. Sonuç: Sık VEV olan hastalarda, korunmuş LV EF 'na rağmen LA yapısı ve fonksiyonları bozulabilmektedir. Yeni inceleme yöntemleri olan gerçek zamanlı 3BE ve STE kaynaklı S ve SR inceleme metodları bu hasta grubunda LA fonksiyonlarındaki bozulmanın preklinik dönemde saptanmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Background:Premature ventricular contractions (PVC) may cause subclinical changes in left atrial (LA) structure and function. We aimed to explore LA remodelling, using real time three dimensional (3D) volume analysis and speckle tracking echocardiography (STE) in patients with PVC and preserved left ventricular (LV) systolic function. Methods and Results: We recruited 41 patients with PVC (45.74±3.34 years and 55 % male) and 20, age and sex matched healthy controls. Conventional echocardiographic parameters (LV dimensions, LV ejection fraction) were similar between the groups. LA diameter was significantly increased in patients (4.11±0.21 cm to 3.62±0.16 cm, p=0.0001). LA volumes during reservoir (RV), conduit (CV) and contractile phases (AV) were measured. LA global systolic strain (S), early diastolic (ESRd) and late diastolic strain rate (LSRd) were calculated. LA RV ( 41.3±2.67 to 30.9±4.67; p=0,0001), CV (21.48±1.61 to 18.50±2.78 ; p=0,0001), AV ( 11.78±1.61 to 9.35±2.27 ; p=0,0036) were increased in patients with PVC. LA S value (9.97±1.01 % to 33±2.71 % ,p=0,0001) , LA ESRd (1.67±0.32 s¯¹ to 2.22±0.64 s¯¹ ; p=0,01) and LA LSRd (2.48±0.2 s¯¹ to 3.1±0.2 s¯¹ ; p=0,001) were impaired in the study group. Conclusion: Frequent PVC is associated with LA anatomical and functional remodelling in patients with normal LV EF. Real time 3D volume and STE analysis are adjunctive methods to determine LA dysfunction in patients with frequent PVC.