Sık ventriküler erken vuruları olan çocuk hastalarda sol ventrikül fonksiyonları ve ilişkili faktörler
Left ventricular functions and associated factors in pediatric patients with frequent premature ventricular contraction (pvc)
- Tez No: 708001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN KÖŞGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızda VEV sıklığı %5'den fazla olan çocuk hastalarda kardiyak yapı ve fonksiyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran, ritim Holter sonucunda %5'den fazla VEV sıklığına sahip olan, beraberinde kronik hastalık öyküsü olmayan, 5-18 yaş arası 23 hasta çocuk ve 33 sağlıklı çocuk dahil edildi. Olguların yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, kan basıncı, başvuru semptomu, hemoglobin değeri, tiroid hormon testleri ve aile öyküsü olup olmadığı verileri toplandı. Elektrokardiyografi, efor testi, 2D, M-mode, doku Doppler (TDI) ve speckle tracking strain ekorkardiyografi(STE) verileri incelendi. Hastalar VEV sıklıklarına göre %5-10 VEV (n = 17) ve > %10'dan fazla (n = 6) olarak iki gruba ayrıldı. Veriler hem hasta ile kontrol grubu arasında ve hem subgruplar arasında karşılaştırıldı. Demogrofik özellikler, elektrokardiyografi, efor testi ve ritim Holter verilerinde gruplar arasında fark saptanmadı (p > 0,05). LVEDD, IVRT, MPI ve RVEDD hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek saptandı (sırasıyla p = 0,038, p < 0,001, p = 0,009, p = 0,001). Longitunidal bazal anterolateral, bazal inferolateral, bazal anterior, iki odacıklı total strain ile total global strain süresi hasta grubunda kontrol grubuna göre düşük saptandı (sırasıyla p = 0,002, p = 0,002, p = 0,003, p = 0,030, p = 0,025). Sirkumfleks bazal anteroseptal, bazal anterior, bazal inferolateral, midline anteroseptal, bazal total, midline total ve global total strain eğrilerinde hasta grubunda kontrol grubuna göre daha düşük saptandı (sırayla p = 0,003, p = 0,003, p = 0,026, p = 0,003, p = 0,006, p = 0,022, p = 0,017). Sonuç olarak, LVEF'nin normal olduğu sık VEV'li çocuk hastalarda biventriküler dilatasyon ve doku Doppler inceleme saptanabilen diyastolik faz ön planda olmak üzere global miyokardiyal fonksiyonlarda etkilenme olabilir. Bu hastalarda STE ile sol ventrikül sistolik fonksiyonlarındaki subklinik etkilenme saptanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate cardiac anatomy and function in children with a PVC burden of more than 5%. The study included 23 patients and 33 healthy children aged 5-18 to years who applied to the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, had no history of chronic disease and whose rhythm Holter results showed PVC burden of more than 5% . Age, gender, body weight, BMI, blood pressure, admission symptoms, hemoglobin values, thyroid hormone test results and family history were noted. The results of the electrocardiography, exercise test, 2D, M-mode, tissue Doppler imaging (TDI), and speckle tracking strain echocardiography (STE) were evaluated. Patients were classified into two groups according to PVC burden of 5-10% VEV (n = 17) and > 10% (n = 6). The results were compared between patient and control groups, also between subgroups. Demographic characteristics and results of electrocardiography, exercise test and rhythm Holter were nonsignificant (p > 0.05). LVEDD, IVRT, MPI, and RVEDD were higher in patients. The patient group was shown to have lower longitudinal basal anterolateral, basal inferolateral, basal anterior, two-chamber total strain, and total global strain time than the control group. Circumflex basal anteroseptal, basal anterior, basal inferolateral, midline anteroseptal, basal total, midline total, and global total strain curves were lower in patients compared to healthy controls. In conclusion it was shown that children with normal LVEF and recurrent PVC may have biventricular dilatation and that global myocardial functions may get affected especially in diastolic phase when evaluated by tissue Doppler imaging. STE can reveal subclinical changes on left ventricular systolic function in these patients.