Tüm beden vibrasyonunun bazı tenis performans parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of effects of whole body vibration on some tennis performance parameters
- Tez No: 406855
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tüm Beden Vibrasyonunun (TBV) kas iğcikleri ve golgi tendon organlarına etki ederek kas içi ve kaslar arası koordinasyonu arttırdığı ve buna bağlı olarak kuvvet, sürat, esneklik gibi motorik özelliklerde olumlu gelişmeler sağladığı bilinmektedir. Bu araştırmada, TBV'nin International Tennis Number (ITN) skorları, servis hızı, reaktif çeviklik (raketli-raketsiz), 5m, 10m, 20m sprint değerleri olarak belirlenen bazı tenis performans parametreleri üzerine etkisinin ve servis hızı ile izokinetik kuvvet parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 9 kişi antrenman grubu (yaş: 21,55±2,69 yıl, antrenman yaşı: 32,44±13,42 ay, boy: 171,44±8,06 cm, vücut ağırlığı: 63,66±12,62 kg) ve 10 kişi kontrol grubu (yaş: 21,40±2,59 yıl, antrenman yaşı: 37,30±21,74 ay, boy: 172,10±9,82 cm vücut ağırlığı: 64,90±11,22 kg) olmak üzere toplam 19 tenis oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada ITN testindeki insan faktörünün ortadan kaldırılması için bazı düzenlemeler yapılmış ve servis hızları da radar cihazı ile ITN testi içerisinde tespit edilmiştir. Reaktif çeviklik ve sprint testleri elektronik zamanlama sistemi kullanılarak ölçülmüştür. İzokinetik kuvvet değerleri (konsantrik/konsantrik) diz fleksiyon/ekstansiyon, kalça fleksiyon/ekstansiyon ve omuz 900 abdüksiyonda iken internal/eksternal rotasyon olmak üzere toplam 3 eklem için alınmıştır. Sporcuların sadece dominant kol ve bacakları 600.sn-1 açısal hızda ve 3 maksimal tekrar şeklinde test edilmiştir. Ölçüm prosedürlerinden sonra antrenman grubu 8 hafta boyunca, haftada 3 kez ve 1'den 4'e kadar değişen performans seviyelerini her 2 haftada bir seviye olacak şekilde uygulamışlardır. Veriler normal dağılım sergilediğinden parametrik testlerden Bağımsız iki örnek T testi (Independent-Samples T-Test) antrenman ve kontrol grubu karşılaştırmaları için ve Bağımlı örneklem T testi (One-samples T-Test) her bir grup için ön test-son test değerlerinde, belirlenen bağımsız değişkenlerde fark olup olmadığının analizi için kullanılmıştır. Antrenman ve kontrol grubuna ait izokinetik kuvvet değerleri ile servis hızı değerlerinin ilişkisini incelemek için ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that Whole Body Vibration (WBV) can increase intramuscular and intermuscular coordination and consequently, can improve motoric features such as strength, speed and flexibility by making an impact on muscle spindles and golgi tendon organs. In this research, the aim is to examine the effect of WBV on some performance parameters of tennis like International Tennis Number (ITN) scores, serve speed, reactive agility (with or without racket), 5m, 10m, 20m sprint speed and the relationship between isokinetic strength and serve speed. 19 tennis players participated in the research as volunteers: Nine of these volunteers comprised the training group (age: 21,55±2,69 year, training age: 32,44±13,42 month, height: 171,44±8,06 cm, weight: 63,66±12,62 kg) and 10 of them were the control group (age: 21,40±2,59 year, training age: 37,30±21,74 month, height: 172,10±9,82 cm weight: 64,90±11,22 kg). Some arrangements were made to remove the human factor in ITN test and serve speeds were measured with radar devices within the ITN test. Reactive agility and sprint tests were measured by electronic timing system. Isokinetic strength values (consentric/consentric) were measured for three joints in total for internal/external rotations with 90 degrees shoulder abduction position, knee flexion/extension and hip flexion/extension. Only dominant legs and arms of athletes were tested in 600.s-1 angular speed with three maximal repeats. After the measurement procedure, training group practiced increasing incrementally performance levels for eight weeks from 1 to 4, three times a week and one level for every fortnight. Since the data shows a normal distribution, Independent Samples T-Test were used for the comparison of training and control groups. One-samples T-Test were used for each group to analyze and see if there are differences between pretest-posttest values of designated independent variables. Pearson Correlation Analysis were used to examine the relationship between isokinetic strength and serve speed values.