Basketbol oyuncularında vibrasyon eşliğindeki pliometrik eğitimin fiziksel performans üzerine etkileri
The effects of whole body vibration with plyometric training on physical performance in basketball players
- Tez No: 445348
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, basketbol oyuncularında tüm vücut vibrasyonu eşliğinde yapılan pliometrik eğitimin, fiziksel performans parametreleri ve denge üzerine olan etkilerini ve vibrasyonun normal pliometrik eğitime ek katkı sağlayıp sağlamadığını araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 24 elit basketbol oyuncusu dahil edilmiştir. Sporcular; yaş ortalaması 24 ± 6,96 yıl olan Çalışma Grubu (n=12) ve yaş ortalaması 22,45 ± 5,22 yıl olan Kontrol Grubu (n=12) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Çalışma Grubu'na rutin basketbol antrenmanı ile birlikte altı hafta süresince (2 gün/ hafta) tüm beden vibrasyon cihazı üzerinde pliometrik egzersiz eğitimi verilirken, Kontrol Grubu'na rutin basketbol antrenmanı ile birlikte benzer sürelerde, vibrasyon cihazı üzerinde ancak cihaz kapalı iken aynı pliometrik eğitim verilmiştir. Altı haftalık pliometrik eğitim öncesi ve sonrasında, her iki grup da aynı yöntemlerle değerlendirilmiştir. Olgular fiziksel özellikleri, dikey sıçrama ve yatay sıçrama testleri, bir maksimum tekrar yarım squat testi, 20 m sürat testi, T çeviklik testi, otur-uzan esneklik testi, yıldız denge testi ile değerlendirilmiştir. Altı haftalık pliometrik eğitim sonunda yapılan değerlendirmelerde, her iki grubun da tüm performans ve denge parametrelerinde eğitim öncesine göre anlamlı artış olduğu saptanmıştır (Tüm p'ler
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine whether whole body vibration with plyometric training has effect on physical performance parametres and balance also this study searched for if vibration support additional benefits to normal pliometric training. 24 elite basketball players were included in this study. The basketball players had divided into two group as 12 players with the mean age of 24 ± 6,96 years (Study Group) and 12 players with the mean age of 22,45 ± 5,22 years (Control Group). Plyometric training were applied to study group on whole body vibration platform for 6 weeks (2 days/week) with routine basketball training, in control group plyometric trainig were also applied on whole body vibration platform with the similar period of time but platform had been closed. All the assessments were applied before and after 6 weeks plyometric training for both groups. The subjects were assesed with physical measurement, vertical and horizontal (standing broad jump) jump tests, one-repetion maksimum (1-RM) half squat strength test, 20 m speed test, T agility test, sit and reach flexibility test, star excursion balance test. At the end of six weeks of plyometric training in the evaluation, in both groups were found to be significantly increased compared to pre-training performance and balance in all parameters (all p's