Elit tenisçilerde akut vibrasyonun servis hızına etkisi
The effects of acute vibration application to elite tennis players on serve speed
- Tez No: 509635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İSMET TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tenisçilerde dominant kola akut vibrasyon uygulamasının servis hızına olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırmaya yaşları 18,96 ± 3,6 yıl, boy ortalamaları 177,07 ± 6,03 cm ve vücut ağırlık ortalamaları 70,21 ± 9,13 kg. olan 26 gönüllü erkek tenisçi katılmıştır. Tenisçilere 3'er servis atışı yaptırılıp tüm grubun servis hızı ölçümleri ortalaması alınmıştır. Daha sonra dominant kola akut vibrasyon uygulanıp tekrar servis hızı ölçümleri kayıt edilmiştir. Katılımcıların top hızını ölçmek için bir radar silah (Bushnell Velocity Speed Gun) kullanıldı. Vibrasyon uygulaması 30 sn süre ile 27 Hz, 2 mm amplitüd modları ile uygulanmıştır. Normal servis hızları ve akut vibrasyon uygulaması sonrası kayıt edilen servis hızları değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aims to investigate the effect of acute vibration application on the dominant arm of the tennis players on their serve speed. Material and Methods: 26 male tennis players (mean age:18,96 ± 3,6 years; mean height: 177,07 ± 6,03) voluntarily participated in the study. After performing three serves by each tennis players, the mean of the serve speed of the whole group was calculated. Their serve speeds were recorded again after applying acute vibration on their dominant arms. A radar gun (Bushnell Velocity Speed Gun) was used to assess the ball speed of the participants. Vibration was applied for 30 seconds with 27 Hz and 2 mm amplitude modes. The normal serve speed of the players and their serve speed values recorded after the acute vibration application were compared.