Çocukluk çağı akut miyeloid lösemilerinde kemik iliğinden köken alan mezenkimal stromal hücrelerin biyolojik ve immünolojik özellikleri
The biological and immunological properties of mesencyhmal stromal cells derived from bone marrow in childhood acute myeloid leukaemia
  1. Tez No: 406874
  2. Yazar: İLKAY PİŞKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE MELTEM ÖZGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyoloji, Histology and Embryology, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akut miyeloid lösemi (AML), çocukluk çağında sık görülen lösemi tiplerindendir ve kemik iliğinde anormal blastların birikimi ile karakterize edilmektedir. Çalışmamızda AML hastalarının kemik iliğinden alınan MKH'ler ile sağlıklı bireylerin kemik iliğinden alınan MKH'lerin biyolojik ve immünolojik karşılaştırılması yapıldı. Çalışmamız 7 AML hastası ve 7 sağlıklı verici ve 1 sağlıklı mononükleer hücre vericisi (MNC) olmak üzere toplam 15 birey üzerinden yürütülmüştür. MKH'lerin morfolojik, popülasyonun ikiye katlanması (PD), adipojenik ve osteojenik farklılaşması ve hücresel canlılığı incelenmiştir. AML hastaları ve sağlıklı MNC vericisinin periferik kanlarından izole edilen MNC'lerin T hücre aktivasyon belirteçlerinden (CD3, CD4, C25, CD69 ve HLA-DR) kapılama pozitif/pozitif olanların yüzdelerine flow sitometri cihazı ile bakılmıştır. En son deney aşamasında MNC ile etkileşime giren MKH'nin hücresel canlılıkları yüzdece değerlendirilmiştir. PD değerlerinin AML hastaları ile sağlıklı bireylerde benzer olduğu tespit edilmiştir (z= 1.074; p=0.394). PHA eklenen ve PHA eklenmeyen kuyucuklarda, CD değişken değerlerine ait sonuçlar benzerdir (p>0.05). AML hastalarına ait kuyucuklarda hücresel canlılık değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (x2= 2.184; p=0.823). Sağlıklı bireyler için elde edilen hücresel canlılık değerleri tüm kuyucuklar için benzerdir (x2= 10.714; p=0.057). Kuyucuk 2'de sağlıklı bireyden elde edilen değerler, AML hastalarından elde edilen hücresel canlılık değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (z= 2.246; p=0.026).
Özet (Çeviri)
Acute myeloid leukaemia (AML) is one common type of childhood leukaemia and is characterized by the accumulation of abnormal blasts in the bone marrow. In this study, mesenchymal stromal cells derived bone marrow of acute myeloid leukaemia patients and healthy individuals was compared in respect of biological and immunological features. This research was carried out with 7 AML patients, 7 healthy individuals and 1 healthy MNC individual totally 15 individuals. Morphological, population doubling (PD), adipogenic and osteogenic differentiation and cell viability of MSCs were examined. AML patients and healthy individual of MNCs isolated from peripheral blood, T cell activation markers (CD3, CD4, C25, CD69 and HLA-DR) gated positive / positive was analyzed by percent in the flow cytometry apparatus. In the latest experiment, MSCs interact with MNCs that cellular viability was assessed as percent. AML patients with PD value was found to be similar in healthy individuals (z = 1.074; p = 0.394). PHA added and not added to the wells, the results of CD variable values were similar (p> 0.05). Cellular viability value in patients with AML in the wells was determined that there was no difference of statistical significance (x2 = 2,184; p = 0.823). The cell viability values obtained for healthy individuals were similar for all wells (x2= 10,714; p = 0.057). Well 2 is the cell viability values obtained in the healthy individuals groups were statistically significantly higher than the cell viability values obtained in AML patients (z = 2.246, p = 0.026).